Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci o bezpieczeństwie seniorów

Data publikacji 05.10.2014

W niedzielę w Ogrodzie Saskim odbył się "Jarmark Kreatywności" zorganizowany, przez Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Patronat nad przedsięwzięciem objął Rzecznik Praw Obywatelskich i Prezydent m.st. Warszawy. Dla uczestników przygotowano liczne atrakcje. Z myślą o bezpieczeństwie policjanci Prewencji Komendy Stołecznej Policji oraz KRP I zaprezentowali m.in. projekt „Mazowiecka Akademia Seniora”.

Organizacje pozarządowe i instytucje zapoznawały uczestników z ofertą, z jakiej mogą korzystać seniorzy w rozmaitych dziedzinach. I tak np. na jednym ze stoisk można było zapisać się na bezpłatne warsztaty komputerowe, a u ekspertów Urzędu Miasta zasięgnąć na miejscu fachowej porady z obsługi komputera.

Chętni mogli wziąć udział w spacerze z przewodnikiem po Ogrodzie Saskim oraz specjalnych warsztatach m.in. z decoupage, sztuki użytkowej, technik scapbooking, ozdabiania przedmiotów filcem czy malowania figurek z gipsu. Przygotowano także kącik gier planszowych dla wszystkich, niezależnie od wieku. Seniorze mogli też wykonać bezpłatne testy pamięci, zbadać poziom glukozy we krwi i poziom ciśnienia czy dokonać pomiaru gęstości kości. Można też było zasięgnąć porady na temat zaćmy oraz innych chorób oczu.

Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "Złota Kaczka" zaproszało uczestników do varsavianistycznych łamigłówek. Pojawiła się postać pewnego sędziego śledczego sprzed stu lat...

Uczestnicy jarmarku dowiedzieli się również, gdzie w Warszawie można skorzystać z darmowych porad prawnika i psychologa, a policjanci ze stołecznej komendy zaprezentowali m.in. projekt "Mazowieckiej Akademii Seniora".

Program ten powstał w ramach utworzonej przez Wojewodę Mazowieckiego, jedynej w Polsce, grupy zadaniowej ds. seniorów przy zespole Razem Bezpieczniej. Jego inicjatorem jest Komenda Stołeczna Policji, partnerami - wojewódzkie inspekcje i straże. Projekt będzie też realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu. Program kompleksowo podchodzi do potrzeb seniorów. Bezpieczeństwo obejmuje tu także kwestie zdrowia czy pomocy społecznej. Jego wyjątkowość polega też na tym, że w realizację inicjatywy są zaangażowani sami seniorzy. Przeszkoleni liderzy wspierają działania służb i inspekcji poprawiające bezpieczeństwo osób starszych, na przykład inicjując otwarte spotkania edukacyjne w lokalnym środowisku.

Do 2035 roku na terenie województwa mazowieckiego odsetek osób powyżej 65 roku życia wzrośnie do 22%. Dla porównania w 2011 roku odsetek ten wynosił 14%. Powyższe dane prognoz demograficznych wskazują na to, że będzie następowało dalsze wydłużenie życia, a tym samym grono seniorów będzie się stale powiększało.

Bezpieczeństwo osób starszych staje się jednym z najważniejszych wyzwań. A przypomnijmy, że ofiarami przestępstw na tzw. wnuczka są najczęściej właśnie osoby starsze. Sprawcy w sposób wyrachowany wyłudzają od nich pieniądze, narażając na utratę często wszystkich zgromadzonych oszczędności. Skala tych przestępstw wskazuje, że niezbędna jest kontynuacja działań prewencyjnych skierowanych do osób starszych, a także szkolenia dla podmiotów zajmujących się opieką i wsparciem tych osób. Mazowiecka Akademia Seniora wspaniale wpisuje się w te zamierzenia.

Na terenie garnizonu stołecznego w roku 2013 liczba zgłoszonych przestępstw przy wykorzystaniu metody na tzw. wnuczka wyniosła ogółem 191 (w roku 2012 odnotowano 314 tego rodzaju przestępstw). Metody działania sprawców ciągle się zmieniają, dlatego też stały kontakt z osobami narażonymi na tego rodzaju ataki jest jak najbardziej uzasadniony.

 

ak

Powrót na górę strony