Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody 25-lecia odzyskania wolności

Data publikacji 03.06.2014

Komenda Stołeczna Policji oraz Mazowiecki Urząd Wojewódzki wspólnie zorganizowały dziś w Kinie Muranów obchody 25-lecia odzyskania wolności. Patronat nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz zaproszeni goście wzięli udział w teście wiedzy z historii, mogli również obejrzeć sprzęt policyjny i okolicznościową wystawę fotografii „Od Milicji do Policji”.

Zaproszonych gości i uczestników spotkania powitał Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, który na bazie własnych doświadczeń podkreślał doniosłą rolę wydarzeń ’89 r. oraz w imieniu Komendanta Stołecznego Policji I Zastępca ds. Kryminalnych insp. Robert Szydło. Wiele ciepłych słów pod kątem organizatorów oraz uczniów biorących udział w przedsięwzięciu wygłosił Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Zbigniew Włosowicz. W spotkaniu wzięli również udział: Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych - Okręgowej Służby Więziennej, a także Izby Celnej oraz Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy.

Kto był pierwszą kobietą premierem Polski? Który z prezydentów RP jest z wykształcenia historykiem? W którym roku uchwalono Konstytucję III RP? – to przykładowe pytania, które pojawiły się w teście wiedzy z historii, w którym łącznie wzięło udział około 200 osób, w tym zaproszeni goście oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Test składający się z 25 pytań obejmował zagadnienia związane z pierwszymi wolnymi wyborami oraz zmianami, jakie nastąpiły w Polsce i Policji na przestrzeni ostatnich 25 lat.

W trakcie sprawdzania wyników testu uczestnicy obejrzeli film „Egzamin dojrzałości” w reż. Marcela Łozińskiego z 1978 r. obrazujący teatr życia społecznego PRL, gdzie co innego mówiło się oficjalnie, co innego za kulisami. Kontekst filmu oraz ówczesne realia przybliżył uczniom historyk Paweł Kołodziejczyk.

Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali ogłoszenia zwycięzców testu, ale zanim to nastąpiło redaktor naczelny magazynu historycznego „Mówią Wieki” Jarosław Krawczyk podzielił się wrażeniami z pozytywnych efektów przemiany jaka dokonała się 25 lat temu.

Wyniki ogłosił prowadzący spotkanie Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji mł. insp. Piotr Idzikowski. Z testem z historii najlepiej poradzili sobie uczniowie Zespołu Szkół Gimnazjalnych i LO w Tarczynie. Drugie miejsce z tą samą liczbą punktów zajęli: Konrad Krajewski oraz Katarzyna Michalak z tej szkoły. Natomiast wśród trzech laureatów pierwszego miejsca znalazł się Marcin Tadzik ze wspomnianej szkoły, a także Julia Leśniak oraz Mateusz Morzyc z III Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Sowińskiego w Warszawie.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe z rąk Mazowieckiego Kuratora Oświaty Karola Semika, Dyrektor Okręgowej Służby Więziennej płk Anny Osowskiej-Rembeckiej oraz I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji insp. Roberta Szydło. Nagrody w postaci filmoteki szkolnej ufundowanej przez Narodowy Instytut Audiowizualny otrzymali reprezentanci dziewięciu placówek szkolnych biorących udział w konkursie.

Dodatkowo w ramach obchodów Święta Wolności w foyer kina zaprezentowano wystawę fotografii pn. „Od Milicji do Policji”, a także plakaty o tematyce Święta Wolności wykonane m.in. przez młodzież biorącą udział w „Turnieju klas policyjnych”. Przed Kinem Muranów można było podziwiać policyjny sprzęt transportowy użytkowany dawniej i obecnie.

Partnerami przedsięwzięcia było Narodowe Centrum Kultury, Narodowy Instytut Audiowizualny, Wydawnictwo Historyczne „Mówią Wieki” oraz Gutek Film Sp. z o.o.

Zespół Prasowy KSP
Elżbieta Sandecka-Pultowicz
foto Dominik Mikołajczyk

Powrót na górę strony