Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Spotkanie Szefów Policji europejskich stolic

Data publikacji 23.05.2014

Z udziałem Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Dariuszem Działo zakończyła się w Ankarze cykliczna konferencja Szefów Policji Stolic Państw Europejskich. Od 19 do 23 maja przedstawiciele Policji z kilkudziesięciu krajów dyskutowali o zagadnieniach związanych ze zwalczaniem nowych tendencji w przestępczości w aglomeracjach miejskich oraz zwalczaniem cyberprzestępczości.

Komenda Stołeczna Policji jako organizator poprzedniej konferencji jest obecnie wiodącym członkiem Komitetu Organizacyjnego. Do udziału w spotkaniu oprócz szefów stołecznych Policji z krajów europejskich zaproszono również przedstawicieli Policji z Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji i Kazachstanu.

Podczas konferencji Komendant Stołeczny Policji wygłosił referat dot. zwalczania wybryków o charakterze chuligańskim w sytuacjach zakłócenia porządku publicznego na przykładzie zabezpieczenia Święta Niepodległości w listopadzie ubiegłego roku.

Spotkanie było doskonałą okazją do omówienia różnych obszarów zainteresowania, problemów i bieżących doświadczeń, z których mogą skorzystać wszyscy partnerzy.

 



Deklaracja końcowa

36. Konferencji Szefów Policji Stolic Państw Europejskich

21 maja 2014

Ankara, Republika Turcji


My, uczestnicy Konferencji Szefów Policji Stolic Państw Europejskich (CPE), która została zapoczątkowana w 1979 roku,

Zebrani na 36. Konferencji Szefów Policji Stolic Państw Europejskich w dniach 19 – 23 maja 2014 roku w Ankarze (Turcja),

Kierując się poszanowaniem i zobowiązaniem do przestrzegania uniwersalnych praw człowieka, przepisów prawa i prawa międzynarodowego,

Uznając istotną rolę Narodów Zjednoczonych i innych mechanizmów międzynarodowych w zwalczaniu zagrożeń stanowiących wyzwanie dla bezpieczeństwa ludzkości, a szczególnie terroryzmu i brutalnego ekstremizmu,

Podkreślając fakt, iż wszelkie formy czy przejawy terroryzmu czy brutalnego ekstremizmu nie mogą być tolerowane, a tego typu przestępstwa nie mogą być utożsamiane z żadną religią, językiem, rasą czy przynależnością etniczną,

W pełni świadomi znaczenia demokratycznych, przejrzystych, odpowiedzialnych, skutecznych i wydajnych działań Policji w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju,

Dążąc do zapewnienia różnorodności usług w zakresie bezpieczeństwa świadczonych obywatelom, za których jesteśmy odpowiedzialni celem zwalczania zagrożeń będących konsekwencją niewłaściwego użycia nowoczesnych technologii,

Nadając priorytet działaniom mającym na celu ochronę dzieci i młodzieży przed przestępczością i przestępcami oraz umożliwiającym im rozwój jako zdrowych i przynoszących korzyści społeczeństwu jednostek,

Wyrażając uznanie dla idei solidarności i motywacji do współpracy, stworzonej przez Konferencję CPE,

Z satysfakcją odnotowując cele osiągnięte dzięki poprzednim konferencjom CPE,

Uzgodnili co następuje:

• „Zwalczanie nowych tendencji w przestępczości na obszarach aglomeracji miejskich” oraz „Zwalczanie cyberprzestępczości” zostały wytypowane jako tematy przewodnie 36. Konferencji CPE.

• W celu zapobiegania przypadkom prowokacji uczestników imprez masowych przez agresywnie nastawione osoby i grupy, powinny być podejmowane odpowiednie działania polegające na utrzymywaniu pokojowo nastawionych uczestników w jednej grupie bez prowadzenia agitacji oraz ochronie tych uczestników przed prowokacjami ze strony ukrytych w tłumie (marginalnych) agresywnych grup.

• Policja powinna działać w sposób zaplanowany, mieć ciągły dostęp do zasobów informacji, posiadać nieprzerwaną sieć komunikacji, a jej działania powinny być koordynowane przez strukturę centralną, co pozwoli na rozwiązanie imprezy masowej w sposób pokojowy, lub ograniczenie aktów przemocy do minimum w przypadku kiedy pokojowe rozwiązanie nie jest możliwe.

• Z uwagi na fakt, iż znaczenie działań prewencyjnych w zapobieganiu aktom przemocy i chuligaństwa podczas imprez sportowych staje się coraz bardziej istotne, zasadnym wydaje się podjęcie badań w dziedzinie prawnej i naukowej oraz umożliwienie wymiany informacji i współpracy w tym zakresie pomiędzy zaangażowanymi instytucjami.

• W ramach wielopłaszczyznowego podejścia do zapobiegania przypadkom brutalnego ekstremizmu i radykalizmu, powinny zostać podjęte kolejne kroki mające na celu ponowną integrację jednostek, które odłączyły się od społeczeństwa poprzez skupienie się na strategii eliminacji zachowań radykalnych oraz intensywną współpracę międzyinstytucjonalną zwłaszcza wobec osób i grup tzw. ryzyka.

• Aby uniemożliwić nadużycia w mediach społecznościowych oraz generalnie w internecie, które są nieodłączną częścią ery informacji, organy ścigania - w ścisłej współpracy z szefami korporacji zrzeszających media społecznościowe, z uwzględnieniem przepisów prawa oraz zasad dotyczących ochrony danych osobowych i prywatności – powinny rozwijać nowe mechanizmy umożliwiające szybkie pozyskanie niezbędnych informacji oraz podjęcie stosownych działań wobec cyberprzestępców.

• W celu ochrony dzieci i młodzieży przed zagrożeniami związanymi z przestępczością i przestępcami w internecie oraz w celu skutecznego i wydajnego zwalczania tych zagrożeń na poziomie krajowym i międzynarodowym, organy ścigania powinny poprawić swoje możliwości techniczne pozwalające na zwalczanie cyberprzestępczości, a także wymieniać informacje i doświadczenia na szczeblu międzynarodowym. Powinno się także prowadzić działania mające na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa odnośnie typów cyberprzestępczości
i metod działania sprawców.

• Wpływ narkomanii oraz nielegalnego handlu narkotykami na bezpieczeństwo aglomeracji miejskich powinien zostać zbadany w różnych aspektach i na wielu płaszczyznach, a następnie – z uwzględnieniem indywidualnego zapotrzebowania i możliwości - powinno się opracować i wdrożyć jasne strategie zwalczania przestępczości narkotykowej.

• W celu ujawnienia powiązań między przemytem narkotyków, terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, powinno się przeprowadzić badania mające na celu zwiększenie świadomości organów ścigania odnośnie transgranicznych organizacji przestępczych, celem podjęcia działań wyprzedzających w ramach międzynarodowej współpracy Policji oraz w celu umożliwienia szybkiej i sprawnej wymiany informacji pomiędzy jednostkami Policji uczestniczącymi w Konferencji Szefów Policji Stolic Państw Europejskich.

• Potwierdzając raz jeszcze, iż 37. Konferencja Szefów Policji Stolic Państw Europejskich odbędzie się w Federacji Rosyjskiej w 2015 roku, zdecydowano, iż gospodarzem 38. Konferencji CPE w 2016 roku będzie Baku (Azerbejdżan).

• Jednogłośnie wyrażamy uznanie dla Dyrektoriatu Policji w Ankarze za zaangażowanie, gościnność i świetną organizację 36. Konferencji CPE.

 

21 maja 2014
Ankara, Republika Turcji
 

Powrót na górę strony