Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O kobietach w mundurach

Data publikacji 22.05.2014

21 maja na UKSW odbyła się konferencja naukowa „Kobiety w mundurach. Rola kobiet w instytucjach bezpieczeństwa”. Policję reprezentowały: mł. insp. Kornela Oblińska – Zastępca Dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Policji oraz występująca w imieniu Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji mł. insp. Małgorzaty Łyszko-Domagalskiej – kom. Anna Kędzierzawska.

Uczestniczki spotkania mówiły o specyfice poszczególnych służb – zagrożeniach i wyzwaniach, a także o roli kobiet w ich służbach – możliwościach rozwoju osobistego i awansu. Zachęcały studentki i studentów do podjęcia  pracy w instytucjach związanych z bezpieczeństwem. Poruszano także aspekt zatrudnienia kobiet w służbach pod kątem równego traktowania i praw obywatelskich.

W pierwszej części konferencji panelistkami były m.in. członkinie Zespołu Opiniodawczo-Doradczego ds. kobiet w służbach mundurowych przy Pełnomocniku Rządu ds. Równego Traktowania – przewodnicząca kmdr Bożena Szubińska (Wojsko Polskie), zastępca przewodniczącej płk Anna Osowska-Rembecka (Służba Więzienna), a także mł. insp. Kornela Oblińska (Policja), st. kpt. Małgorzata Romanowska (Państwowa Straż Pożarna) i reprezentująca Straż Graniczną chor. Karolina Miklaszewska.

O prawach kobiet w działalności Rzecznika Praw Obywatelskich mówił Tomasz Oklejak z biura rzecznika. Z kolei dr Elżbieta Sideris – dyrektor Instytutu Ratownictwa Psychologicznego poruszyła aspekt psychologiczny w służbach mundurowych. W swoim wystąpieniu odniosła się do wyników badań na temat stresu w każdej ze służb. Badania wykazały, że czynniki motywujące i stresujące w poszczególnych formacjach są zbliżone. Motywatorami dla respondentów były: stabilizacja zawodowa, realna możliwość zatrudnienia, warunki socjalne, możliwość szkoleń i kształcenia się, natomiast stresorami - zagrożenie dla życia i zdrowia, zbyt krótki czas na wykonanie niektórych zadań czy nadmierne obciążenie pracą. Warto zauważyć, że jedynie w Służbie Więziennej wśród czynników stresogennych znalazły się nepotyzm i przemoc.

W drugiej części konferencji głos w dyskusji zabrali także zaproszeni przedstawiciele Komendy Stołecznej Policji, Straży Granicznej, Urzędu Celnego w Warszawie oraz warszawskiej Straży Miejskiej. Temat kobiet w mundurach i ich roli w instytucjach bezpieczeństwa spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji. Studenci z ciekawością pytali panelistki m.in. o powody, które skłoniły je do służby w tych formacjach oraz czynniki motywujące do podjęcia zatrudnienia przez potencjalnych kandydatów.

Nad konferencją patronat honorowy objęli: ks. prof. UKSW dr hab. Maciej Bała - Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego; dr hab. Tadeusz Kamiński Dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych UKSW, Jacek Kozłowski -€“ Wojewoda Mazowiecki; Rafał Miastowski - Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy oraz Forum Młodej Warszawy.

 

foto UKSW

Powrót na górę strony