Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Karambol na Południowej Obwodnicy Warszawy – ćwiczenia służb ratowniczych

Data publikacji 09.05.2014

15 poszkodowanych i 5 rozbitych aut to bilans wypadku, do którego doszło na węźle Opacz na Południowej Obwodnicy Warszawy. W akcji ratunkowej biorą udział wszystkie służby ratownicze. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń, które odbyły się dzisiaj pod Warszawą. Wzięli w nich udział policjanci, strażacy, ratownicy medyczni i służby drogowe.

Symulacja wypadku drogowego to pierwsze tak duże ćwiczenia na tej trasie. Obyły się one na zamkniętym dla ruchu węźle Opacz na Południowej Obwodnicy Warszawy. Według scenariusza w zdarzeniu wzięło udział pięć aut, a rannych zostało 15 osób. Jedną z nich trzeba było odtransportować do szpitala śmigłowcem należącym do Lotniczego Pogotowia Ratowniczego. Dodatkowo, w uczestniczącym w wypadku samochodzie osobowym, doszło do rozszczelnienia baku, a na jezdnię wyciekł olej napędowy.   

Ćwiczenia w bardzo realny sposób odzwierciedlały sytuację, która w każdej chwili może zaistnieć na naszych drogach. Na miejscu akcji pojawiły się więc wszystkie służby ratownicze. Policjanci nadzorowali i zabezpieczali miejsce zdarzenia, strażacy wyciągali poszkodowanych z rozbitych samochodów, a ratownicy medyczni udzielali im pierwszej pomocy. Na miejscu pojawiły się także służby drogowe Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.

Dla biorących udział w symulacji służb była to doskonała okazja do przećwiczenia zarządzania akcją ratowniczą na drodze szybkiego ruchu.

Pokaz został zorganizowany w ramach obchodów 10-lecia Polski w Unii Europejskiej oraz Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

aw


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 14.25 MB)

Powrót na górę strony