Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pożegnanie wileńskiej delegacji

Data publikacji 05.05.2014

Zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Dariusz Pergoł pożegnał dziś czteroosobową delegację wileńskich policjantów, która kończy ośmiodniową wizytę w garnizonie stołecznym. Podczas pobytu goście przyglądali się organizacji policyjnych zabezpieczeń najważniejszych krajowych uroczystości, meczu piłkarskiego na Stadionie Narodowym, patrolowali również ulice Warszawy.

- Zabieramy do Wilna szereg zawodowych doświadczeń, jakie mogliśmy nabyć uczestnicząc w zabezpieczaniu masowych imprez w Warszawie. Mogliśmy jednocześnie razem z Polakami świętować najważniejsze uroczystości państwowe Święto Pracy oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Wracamy pełni wrażeń i pozytywnych emocji. Poznaliśmy fantastycznych polskich policjantów, którzy okazali nam serdeczność i na każdym kroku służyli fachową pomocą. Dziękujemy Komendantowi Stołecznemu Policji za troskę i opiekę. Ta wizyta na zawsze zostanie w naszych sercach – mówili podczas pożegnania z warszawskimi policjantami wileńscy funkcjonariusze.

Zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Dariusz Pergoł z zainteresowaniem wysłuchał uwag i spostrzeżeń wileńskich policjantów w odniesieniu do specyfiki pracy polskiej Policji. Do minusów zaliczyli brak dodatkowego wynagrodzenia za pracę w nocy oraz święta. Dostrzegli natomiast większe uprawnienia polskiej „patrolówki”, dopuszczenie do pracy policyjnych wywiadowców w nieoznakowanych samochodach oraz krótki czas wystawiania mandatów, a także możliwość udzielania pouczeń. insp. Dariusz Pergoł wyraził również nadzieję, że ta wizyta posłuży jeszcze bliżej współpracy między litewską a polską Policją. Podkreślił również, że wspólne patrole, rozmowy i robocze spotkania pozwoliły obu stronom wymienić się swoimi doświadczeniami.

Przypomnijmy, litewscy policjanci służby patrolowej przyjechali do Warszawy na zaproszenie Komendanta Stołecznego Policji nadinsp. Dariusza Działo, który podczas lutowej Konferencji Szefów Policji Stolic Państw Nadbałtyckich w Tallinie zaproponował wymianę stażową pomiędzy wileńskimi i warszawskimi policjantami.

Funkcjonariusze z Wilna przyglądali się pracy stołecznej komendy, biorąc m.in. czynny udział w służbach patrolowych na ulicach Warszawy. W umundurowaniu służbowym pojawili się na największym sportowym obiekcie, gdzie został rozegrany mecz piłkarski o Puchar Polski. Litewscy funkcjonariusze mieli okazję obserwować przebieg zabezpieczenia na terenie Stadionu Narodowego, a następnie wraz z wywiadowcami Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP brali udział w zabezpieczeniu jego okolic. Przyglądali się pracy stołecznych policjantów podczas wykonywania czynności służbowych związanych z zabezpieczeniem uroczystości i imprez podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja.

Litewscy policjanci wraz z warszawskimi funkcjonariuszami pełnili służbę na ulicach stolicy w charakterze obserwatorów. Nosili swoje umundurowanie, ale nie byli wyposażeni w środki przymusu bezpośredniego.

Z delegacją wileńskich policjantów spotkał się Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Dariusz Działo, a także Prezydent m st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Policjanci z Wilna szczegółowo zapoznali się z pracą Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji. Odwiedzili ogniwo konne mieszczące się na warszawskim Targówku. Obejrzeli krótki pokaz umiejętności patroli konnych, mieli także okazję przyjrzeć się umundurowaniu służbowemu konia i policyjnego jeźdźca używanego w czasie zabezpieczania imprez masowych. Podczas wizytowania siedziby WWP obejrzeli szkolenie przewodników psów służbowych.

Szczególne zainteresowanie zagranicznych gości wzbudziła organizacja i szybkość działania operatorów telefonu alarmowego 997. W Stołecznym Stanowisku Kierowania mieszczącym się w siedzibie Komendy Stołecznej Policji obejrzeli salę monitoringu miejskiego i poznali zasady pracy sztabu stołecznej Policji.

W skład czteroosobowej delegacji litwińskich policjantów wchodziło trzech funkcjonariuszy i jedna funkcjonariuszka. Oficjalnym językiem wymiany stażowej był język polski.

Elżbieta Sandecka-Pultowicz

zdjęcia: asp. szt. Tomasz Oleszczuk, kom. Andrzej Browarek, asp. Piotr Świstak

Powrót na górę strony