Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani kolejni fałszywi krewni

Data publikacji 25.04.2014

Kryminalni z Mokotowa zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwo metodą „na wnuczka”. Scenariusz ich działania był tradycyjny: telefon do rzekomej krewnej, prośba o pilną pożyczkę, a potem spotkanie pod bankiem po odbiór gotówki. Takiego finału Adrian I. oraz Krzysztof I. nie przewidzieli – wpadli chwilę po tym, jak odebrali od starszej kobiety 20 tys. złotych i gdyby nie interwencja policjantów prawdopodobnie wyłudziliby kolejne 10 tys., tym razem podając się za funkcjonariuszy. Niewykluczone, że obaj mogli w ten sposób oszukać znacznie więcej osób. Teraz grozi im kara do 8 lat więzienia.

Policjanci z mokotowskiego wydziału kryminalnego pracowali nad kolejną sprawą dotyczącą oszustwa „na wnuczka”. Z ich informacji operacyjnych wynikało, że sprawcy podawali się nie tylko za członków rodziny, ale również za funkcjonariuszy. W trakcie rozmowy telefonicznej informowali swoich rozmówców, że Policja wie już o oszustwie i prosili ich o pomoc w zatrzymaniu przestępcy.

Kryminalni, którzy doskonale znają metody działania oszustów ustalili, że tym razem będą oni próbowali oszukać mieszkankę Woli. Z ich informacji wynikało, że do kobiety zatelefonował mężczyzna, który podając się za kuzyna porosił o pożyczkę w wysokości 28 tys. złotych. Policjanci postanowili zatrzymać sprawców na gorącym uczynku przestępstwa i udali się w rejon banku, gdzie miało dojść do przekazania gotówki. Starsza pani pobrała pieniądze, które oddała młodemu mężczyźnie, czekającemu na nią przed placówką. Funkcjonariusze podejrzewając, że nie działa on sam, postanowili obserwować go dalej. Okazało się, że przypuszczenia się potwierdziły, ponieważ spotkała się on w jednej z restauracji z mężczyzną, któremu oddał kopertę.

Policjanci ustalili, że oszukana kobieta otrzymała kolejny telefon. Tym razem zatelefonował do niej mężczyzna, który podając się za funkcjonariusza powiedział jej, że padła ofiarą wyłudzenia. Z jego relacji wynikało, że musi ona ponownie udać się do banku, aby pobrać pieniądze i w ten sposób pomóc w ujęciu sprawców. Kryminalni postanowili nie dopuścić do kolejnego przestępstwa, wkroczyli do akcji i zatrzymali 21-letniego Adriana I. oraz 31-letniego Krzysztofa I.

Mężczyźni zostali wczoraj przewiezieni do wolskiej prokuratury, gdzie zostali przesłuchani i usłyszeli zarzut za oszustwo. Z informacji policjantów wynika, że mogli oni w ten sposób wyłudzić pieniądze od wielu osób. Prokurator wystąpił z wnioskiem o ich tymczasowe aresztowanie, który dzisiaj zostanie rozpatrzony przez sąd. Może im grozić kara do 8 lat więzienia.

Pamiętajmy !
Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny. Oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi. Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję. Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach.

ea/mb

 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 4.23 MB)

Powrót na górę strony