Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„BEZPIECZNIE – CHCE SIĘ ŻYĆ!” - zaproszenie na seminarium

Data publikacji 03.03.2014

3 marca br. o godz. 18.00 na warszawskim Torwarze odbędzie się seminarium realizowane w ramach programu „Bezpiecznie – chce się żyć!”. W jego trakcie policjanci warszawskiej drogówki przedstawią główne przyczyny zdarzeń drogowych na terenie Warszawy a Inspekcja Transportu Drogowego przybliży zasady działania systemu radarowego. Będzie to również okazja do przedstawienia zupełnie nowego podejścia, w zakresie podnoszenia świadomości uczestników ruchu drogowego. Około 5 tys. zgromadzonych uczestników seminarium, będzie miało okazję zobaczyć na własne oczy symulację wypadku drogowego z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego, przeprowadzoną przez profesjonalnych kaskaderów.

Rok 2013 był kolejnym rokiem poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Mimo wysiłków podejmowanych przez Policję i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach, w ubiegłym roku doszło do 35.752 wypadków, w których śmierć poniosły 3.334 osoby a 43.963 odniosły obrażenia ciała. Przedstawione liczby nie oddają rozmiaru tragedii, która była udziałem rodzin tych, którzy zginęli i zostali ranni, ale również sprawców wypadków. Roczne koszty wszystkich zdarzeń drogowych w Polsce, w roku 2012 wyceniono  na poziomie 34,5 mld zł, stanowiły one 1,9% PKB kraju*. Raport Komisji Europejskiej z marca 2012 r. wskazuję Polskę, jako kraj z najwyższym wskaźnikiem zabitych na jeden milion mieszkańców, który w roku 2011 wyniósł 109 ofiar śmiertelnych (średnia unijna to 61 zabitych).

Jesteśmy zobowiązani do realizacji IV Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego UE, który przewiduje zmniejszenie liczby zabitych na drogach o 50% do roku 2020. W Polsce Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przyjęła do realizacji Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020, którego cele są zbieżne z celami Programu Komisji Europejskiej.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym stało się również priorytetem działań Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Komendanta Głównego Policji.

Realizacja przyjętych programów oraz priorytetów nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie podmiotów państwowych przez organizacje pożytku publicznego. Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego od blisko 10 lat wspiera działania profilaktyczne w obszarze BRD. Tylko w ubiegłym roku na szczeblu centralnym, jak i regionalnym, wspólnie z Policją oraz innymi podmiotami działającymi w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego, przeprowadziło 84 seminaria, w których udział wzięło około 70 tys. osób.

* Instytut Badawczy Dróg i Mostów

Organizator: Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, tel. 22 627 13 36, e-meil. biuro@brd.org.pl

Partnerzy

Komenda Stołeczna Policji w Warszawie

Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Powrót na górę strony