Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Debata Społeczna w Mińsku Mazowieckim

Data publikacji 05.02.2014

Pierwsza w tym roku debata społeczna poświęcona poprawie bezpieczeństwa publicznego odbyła się w Mińsku Mazowieckim w auli Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego. W debacie wzięło udział kilkaset osób, a gośćmi specjalnymi byli: Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Komendant Stołeczny Policji nadinspektor Dariusz Działo i Zastępca Komendanta Stołecznego Policji inspektor Dariusz Pergoł. Gospodarzem spotkania był Komendant Powiatowy Policji młodszy inspektor Robert Żebrowski, który omówił postulaty z poprzedniej debaty i przedstawił skalę zagrożeń w różnych dziedzinach. Na pytania mieszkańców odpowiadali między innymi Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński oraz Burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Tomasz Jakubowski.

Mińsk Mazowiecki w tym roku był miejscem pierwszej debaty społecznej w Garnizonie Stołecznym, realizowanej w ramach policyjnego programu „debaty społecznie na terenie województwa mazowieckiego”. Przedsięwzięcie to miało służyć zacieśnieniu więzi z mieszkańcami oraz lokalnymi społecznościami, a także zaktywizować różne środowiska, służby oraz instytucje do pracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego. Wyróżnieniem dla Powiatu Mińskiego, Miasta Mińsk Mazowiecki oraz Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim było właśnie zorganizowanie debaty społecznej na terenie działania mińskiej jednostki Policji.

Gośćmi specjalnymi, zaproszonymi do udziału w debacie byli: Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Komendant Stołeczny Policji nadinspektor Dariusz Działo oraz Zastępca Komendanta Stołecznego Policji inspektor Dariusz Pergoł. Przy stole prezydialnym zasiedli również: Komendant Powiatowy Policji w Mińsku Mazowieckim młodszy inspektor Robert Żebrowski, Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński, a także Burmistrz Mińska Mazowieckiego Marcin Tomasz Jakubowski.

Moderatorem i prowadzącym debatę był młodszy inspektor Piotr Idzikowski Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji. To właśnie on rozpoczął debatę, omawiając jej założenia i zasady jakie miały podczas niej obowiązywać.

Wszyscy przybyli mogli wziąć udział w ankietowaniu i zapoznać się z materiałami dotyczącymi stopnia realizacji wniosków z poprzedniej debaty społecznej, wyświetlanymi podczas prezentacji multimedialnej, przed wejściem na aulę.

Policjanci przygotowali między innymi stolik informacyjno konsultacyjny, gdzie można było porozmawiać z kierownikiem rewiru dzielnicowych mińskiej Komendy aspirantem Sebastianem Mataskiem oraz towarzyszącym mu jednym z dzielnicowych starszym sierżantem Michałem Rutkowskim. Policjanci odpowiadali na wszelkie pytania zainteresowanych osób, udzielali też porad dotyczących konkretnych sytuacji, związanych między innymi z przemocą w rodzinie.

Obok policyjnego stolika podobne stanowisko przygotowała Straż Miejska i Urząd Miasta w Mińsku Mazowieckim. Zastępca Komendanta Straży Miejskiej Anna Kwiatkowska oraz inspektor społeczny Sandra Gałązka również udzielały nie tylko porad związanych z funkcjonowanie urzędu, ale też udzielały odpowiedzi z zakresu profilaktyki uzależnień i działań podejmowanych przez Straż Miejską w Mińsku Mazowieckim.

W mińskiej debacie powiatowej udział wzięło kilkaset osób pragnących podzielić się swoimi sądami, opiniami, sugestiami w kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Tematy poruszane przez uczestników dotyczyły szczególnie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Oprócz policjantów odpowiedzi na pytania przybyłych na debatę, udzielali w zakresie własnych kompetencji Starosta i Burmistrz.

Komendant Powiatowy Policji przedstawił wszystkim zgromadzonym stan realizacji wniosków i postulatów z poprzedniej debaty, gdzie na 15 postulatów złożonych w 2012 roku, policjantom udało się zrealizować 13. Jak podkreślił Komendant Robert Żebrowski, wszystkie sugestie, które były przekazane przez mieszkańców są brane pod uwagę przy planowaniu policyjnych służb oraz określaniu zadań policjantom.

Debatę podsumował Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, który podkreślił wagę tego przedsięwzięcia, jakim jest organizacja spotkań ze społeczeństwem. Policjanci kończąc debatę zapewnili, że wszystkie postulaty będą analizować i realizować we wszystkich dziedzinach, które dotyczą działań Policji we współpracy z podmiotami, które mogą również mieć swój udział i wkład w poprawie bezpieczeństwa publicznego.

Policjanci zamieszczają w tym materiale sprawozdanie z realizacji wniosków z poprzedniej debaty społecznej w celu zapoznania się z tym materiałem wszystkich zainteresowanych osób.

dn

Realizacja wniosków z Debaty Społecznej
 

Powrót na górę strony