Uwaga ZIMA
Do Warszawy zawitała zima a wraz z nią zdecydowanie zmieniły się warunki drogowe. Apelujemy o dostosowanie stylu jazdy do istniejących warunków atmosferycznych. Padający śnieg, marznący deszcz i do tego coraz większy mróz to większe wyzwania dla kierowców. Zarówno pojazd jak i uczestnicy ruchu (kierowcy i piesi) muszą być odpowiednio przygotowani do poruszania się po drogach. Dotyczy to nie tylko korzystania z opon zimowych, ale również odśnieżenia pojazdu (szyb, świateł).
Przy zmianie opon na zimowe sprawdźmy ich stan. Popękania czy rozwarstwienia mogą spowodować uszkodzenie opony w najmniej spodziewanym czasie, a zbyt niski bieżnik zmniejszy możliwość hamowania. Pamiętajmy również o sprawdzeniu płynów w pojeździe. Powinny być zimowe, aby uniknąć przykrych niespodzianek np. przy próbie użycia spryskiwaczy.
Przed wyjazdem samochód trzeba odśnieżyć. Poprawi to naszą widoczność i nie będzie przeszkadzać innym użytkownikom dróg, którzy mogą nagle zostać zasypani śniegiem z naszego pojazdu. Dobrze oczyszczone szyby pomogą nam zauważyć wszystkie ewentualne zagrożenia na drodze. Pamiętajmy również o usunięciu lodu bądź błota pośniegowego z reflektorów.Sprawnie działające i widoczne światła pojazdu zwiększają naszą widoczność, co jest bardzo istotne przy ograniczonej widoczności. Zwróćmy też uwagę na to aby za kierownicą było nam wygodnie a ubiór gwarantował swobodę ruchów.
Należy prędkość dostosować do zmieniającej się sytuacji na drodze. Pod warstwą śniegu lub błota może znajdować się lód. Wówczas droga zatrzymania samochodu znacznie się wydłuży. Jeżeli zachowamy odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu, zwiększymy swoje szanse na uniknięcie kolizji lub wypadku drogowego.
Zimowa aura jest trudna nie tylko dla kierowców, ale również dla pieszych. Podchodzenie zbyt blisko krawędzi jezdni przy śliskim chodniku może skończyć się upadkiem prosto pod samochód, którego kierowca może nie mieć czasu na zareagowanie. Kierowcy muszą zachować prędkość zapewniającą panowanie nad prowadzonym pojazdem, ale piesi muszą dać im szanse taką reakcję podjąć. Ciemne ubrania zimowe przy wcześnie zapadającym zmroku utrudniają dostrzeżenie osoby. Nawet najmniejszy element odblaskowy pozwoli kierowcy wcześniej zauważyć pieszego będącego na jezdni lub zbliżającego się do niej. Poza tym pamiętajmy, że zachowanie ostrożności dotyczy wszystkich użytkowników dróg.
Czy osoba mająca kaptur na głowie i słuchawki w uszach zauważy i usłyszy pojazd, który jedzie za szybko albo wpadł w poślizg ?. Dajmy sobie i innym szansę na bezpieczne zachowania w tych trudnych warunkach.
WRD KSP/ro