Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Droga Babciu! Drogi Dziadku! Oszuści na „wnuczka” wciąż działają

Data publikacji 21.01.2014

Obchody Dnia Babci i Dnia Dziadka są okazją do kontaktu z babciami i dziadkami. Przy okazji złożenia życzeń przypomnijmy naszym bliskim, że muszą uważać na oszustów wyłudzających pieniądze metodą „na wnuczka”. Mimo wielu przestróg i policyjnych apeli wciąż dochodzi do przestępstw związanych z oszustwami na tzw. „wnuczka” lub „krewnego”.

Jak działają sprawcy tego typu oszustw?

Przede wszystkim twierdzą, że mają jakąś wyjątkową sytuację i proszą o pilne pożyczenie pieniędzy. Poszkodowanemu mówią, że po pieniądze wyślą znajomego lub proszą o przelanie pieniędzy na podany numer rachunku bankowego. Niestety, potem okazuje się, że jest to oszustwo, a pożyczona kwota przepada. Policjanci apelują o rozwagę i radzą jak nie dać się okraść.

Dzień dobry babciu.
- Kto mówi?
-To ja! Nie poznajesz mnie?
- A, to Ty – Aniu, Andrzejku, itp. ( tu pada imię bliskiej osoby).
-Tak, to ja Ania, Andrzej, itp. Jak się czujesz babciu, co u Ciebie? Wiesz mam do Ciebie ogromną prośbę, pożycz mi trochę pieniędzy, bo ...( tu wymyślona opowieść o problemie finansowym).

Tak najczęściej przebiega rozmowa z oszustami, którzy wykorzystując naiwność i dobre serce starszej osoby, podają się za członka jej rodziny, aby ją oszukać i łatwo zdobyć pieniądze. Po uzyskaniu zgody na pożyczkę, rozmówca informuje, że on nie może przyjść po pieniądze, ale za chwilę przyjdzie jego znajomy. Oszuści mogą również prosić swoje ofiary o przelanie pieniędzy na podany przez nich rachunek bankowy. Nieświadoma podstępu osoba, przekazuje lub dokonuje przelewu pieniędzy dla „wnuczka” czy innego „krewnego”. Starsza osoba dopiero po kolejnym kontakcie z rodziną dowiaduje się, że została oszukana. Bardzo często oszuści prowadzą z ofiarą długą rozmowę, aby uwiarygodnić swoją osobę i zdobyć zaufanie.

Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

1. Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny.
2. Oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.
3. Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję.
4. Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach.

Innowacją w sposobie działania jest nakłanianie poszkodowanych do dokonywania przelewów na konta bankowe lub podawanie się za funkcjonariuszy lub agentów różnych służb, którzy w rozmowie telefonicznej informują pokrzywdzonych, że prowadzą działania przeciwko oszustom „na wnuczka”. Fałszywi funkcjonariusze proszą o pobranie pieniędzy z banku i przekazanie ich oszustowi. Twierdzą, że oszust zostanie dzięki temu zatrzymany, a pieniądze zwrócone pokrzywdzonemu. Niestety oszukane osoby nigdy nie odzyskują swoich pieniędzy.

ea
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.5 MB)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.05 MB)

Powrót na górę strony