Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pijany kierowca na zakazie sądowym i bez uprawnień

Data publikacji 27.11.2013

Podczas kontroli drogowej w Pustelniku, przeprowadzonej przez policjantów z Komisariatu w Dobrem, zatrzymano pijanego kierowcę, który miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna, którym okazał się 18-letni Mateusz B., zaliczył kolejną z rzędu wpadkę po alkoholu i tym samym załamał obowiązujący go sądowy zakaz za wcześniejszą jazdę „po kielichu”. Mężczyźnie grozi teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Późnym popołudniem, funkcjonariusze z dobrzańskiego Komisariatu prowadzili kontrole samochodów w rejonie Pustelnika. W pewnej chwili zauważyli osobowe bmw, którego podejrzany tor jazdy mógł wskazywać na to, że kierowca ma problemy z koncentracją.

Policjanci zatrzymali bmw do kontroli. Kiedy podeszli do kierowcy, domyślali się już, co mogło być powodem osłabionej koncentracji i jazdy „slalomem” po drodze. Funkcjonariusze wyczuli zapach alkoholu i po chwili zbadali kierowcę alkomatem.

Wynik badania jednoznacznie potwierdził podejrzenia mundurowych. 18-letni Mateusz B., który prowadził auto, miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu mężczyzny okazało się też, że nie ma on żadnych uprawnień do kierowania samochodem, a dodatkowo ma orzeczony sądowy zakaz za wcześniejszą jazdę samochodem „po kielichu”.

Mateusz B. trafił na policyjne przesłuchanie, gdzie usłyszał zarzut kierowania samochodem w stanie nietrzeźwości. Teraz grozi mu kra do 5 lat pozbawienia wolności, bo czynu tego dopuścił się w trakcie obowiązującego zakazu sądowego.

Policjanci przypominają treść artykułów dotyczących odpowiedzialności karnej, za jazdę w stanie nietrzeźwości i łamania sądowych zakazów:

Art. 178a.

§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. (uchylony).

§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

ea/dn

Powrót na górę strony