Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzięki systemowi AFIS ustalono tożsamość dwóch mężczyzn

Data publikacji 13.09.2013

Policjanci z Bielan zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież 9 akumulatorów. Jeden z kolegów skusił się również na sprzęt elektroniczny, radio samochodowe i koła do samochodu. Funkcjonariusze wpadli na trop mężczyzn, gdyż na miejscu przestępstwa zostawili swoje odciski palców. Porównanie śladów zabezpieczonych na miejscu przestępstwa ze wzorami linii papilarnych Wiktora D. i Bartłomieja B. wskazywało, że to oni mogą mieć związek z kradzieżami mienia o wartości ponad 15 000 złotych.

Historia swój początek miała na początku stycznia. Do komendy przy ulicy Żeromskiego zgłosił się pokrzywdzony, który poinformował funkcjonariuszy, że z samochodu ciężarowego marki MAN nieznany sprawca ukradł dwa akumulatory. Tego samego dnia dwóch kolejnych właścicieli samochodów ciężarowych złożyło zawiadomienie o kradzieży akumulatorów. Co kilka tygodni do komendy zgłaszał się kolejny pokrzywdzony, informując funkcjonariuszy o kradzieży kolejnego akumulatora.

Natychmiast po otrzymaniu informacji o pierwszej kradzieży na miejsce zdarzenia zostali skierowani funkcjonariusze z różnych wydziałów. Policjanci przeprowadzili oględziny pojazdów. Technik kryminalistyki nie miał łatwego zadania. Przestępcy byli bardzo ostrożni i nie pozostawili po sobie zbyt wielu śladów, mimo to, udało się zabezpieczyć technikowi ślady linii papilarnych osoby, która najprawdopodobniej miała związek z tym zdarzeniem.

Zabezpieczone odciski palców zostały zarejestrowane w policyjnym systemie AFIS, który umożliwia szybkie wykrywanie sprawców przestępstw na podstawie pozostawionych przez nich na miejscu zdarzenia śladów linii papilarnych. Ujawniony na miejscu przestępstwa odcisk, został porównany w ciągu kilku minut z odciskami palców milionów osób. Automatyczny system identyfikacji śladów papilarnych, wskazał dane osobowe dwóch mężczyzn.

Przez kilka tygodni policjanci szukali mężczyzn, których wskazał AFIS. Intensywna praca operacyjna przyniosła oczekiwane efekty. Wiktor D. i Bartłomiej B. zostali zatrzymani przez kryminalnych z Bielan. Jeszcze tego samego dnia zostały im przedstawione zarzuty za kradzież 9 akumulatorów. Ponadto Wiktor D. usłyszał zarzuty za kradzież sprzętu elektronicznego, radia oraz dwóch kół z pojazdu. Mężczyźni spowodowali straty na łączną kwotę ponad 15 000 złotych. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

ea/eb

 

Powrót na górę strony