Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Dwa Światy…” – niezbędna współpraca

Data publikacji 29.05.2013

Tylko zintegrowane działania w kierunku niwelowania niewłaściwych postaw młodzieży mogą przynieść rezultaty – to główny wniosek z konferencji „Dwa Światy”, która odbyła się w Komendzie Stołecznej Policji.

Spotkanie miało związek z realizowanym przez warszawską Policyjną Izbę Dziecka programem profilaktycznym „Dwa Światy – Jedna z Dróg – Twój Wybór” opracowanym na lata 2013-1014. Jego koncepcja zakłada współpracę instytucji, stowarzyszeń, organizacji, rodziców i ludzi dobrej woli w zakresie pokazywania młodzieży zaniedbanej, pochodzącej z rodzin dysfunkcyjnych jednej drogi – tej dobrej, którą mogą pójść przez dalsze swoje życie.

Patronat nad konferencją objął Komendant Stołeczny Policji, którego reprezentował Zastępca Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Artur Jopek. Słowo wstępne wygłosił biorący udział w spotkaniu Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. O owocnej współpracy z Policyjną Izbą Dziecka mówiła Dyrektor Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie ppłk Anna Osowska-Rembecka. Natomiast sędzia Monika Lewoc Zastępca Dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości przedstawiła inicjatywy i statystyki związane z udziałem organizacji pozarządowych w procesie resocjalizacji młodzieży. O współczesnych obliczach resocjalizacji mówił z kolei Rektor Wyższej Szkoły Nauk Społecznych „Pedagogium” prof. dr hab. Marek Konopczyński.

W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele instytucji pozarządowych, fundacji oraz schronisk dla nieletnich, którzy przedstawili działania i projekty w zakresie profilaktyki oraz resocjalizacji nieletnich. W przerwie obrad wystąpiła grupa HOPE 4 SREETwg autorskiego projektu arteterapii z udziałem dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Mały Książę” ze stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”.

W spotkaniu wzięła udział mistrzyni w windsurfingu Zofia Noceti-Klepacka, która zaangażowała się w inicjatywę stworzenia muralu na murze boiska sąsiadującego z warszawską Policyjną Izbą Dziecka. Okazuje się, że język obrazu najszybciej trafia do młodych ludzi. Na ścianie umieściła swój wpis – „Zawsze z wiatrem”. „Nigdy się nie poddawaj!” – napisał z kolei Roman Paszke, polski żeglarz i kapitan jachtowy, natomiast judoka Paweł Nastula - „Ból jest tymczasowy, duma jest wieczna”. Mural o treści prewencyjnej artystycznie ozdobili absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, studenci Europejskiej Akademii Sztuk oraz licealiści z Niepublicznego Liceum Plastycznego przy Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych.

Elżbieta Sandecka-Pultowicz
Zespół Prasowy KSP


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 12.24 MB)

Powrót na górę strony