Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na aukcji internetowej wystawiła kolczyki z kości słoniowej

Data publikacji 20.05.2013

Kolczyki z kości słoniowej sprzedająca wystawiła na jednej z aukcji internetowych. Biżuteria, którą dostała w prezencie, a potem wystawiła na sprzedaż, stała się dla niej przyczyną problemów. Funkcjonariusze z Bielan zabezpieczyli wyrób z kości słoniowej. Zgodnie z prawem, sprzedaż, pozyskiwanie do celów handlowych i zakup wyrobów z listy CITES, bez wymaganych dokumentów, zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody, jest zabronione. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dla jednej z mieszkanek Bielan otrzymane przed laty kolczyki z kości słoniowej stały się przyczyną jej konfliktu z prawem. Jak sama oświadczyła, biżuterię otrzymała kilka lat temu w prezencie od babci. Nieświadoma prawnego zakazu obrotu wyrobami z kości słoniowej 30-letnia kobieta wystawiła kolczyki na internetowej aukcji. Przeprowadzona za pośrednictwem Internetu sprzedaż nie umknęła uwadze Policji.

Funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą bielańskiej komendy przy wsparciu policjantów z KSP dotarli do sprzedającej. Kobieta nie kryła zaskoczenia. Poinformowana o konsekwencjach karnych wynikających z tego tytułu oświadczyła, że nie wiedziała o zakazie handlu wyrobami z kości słoniowej bez wymaganych dokumentów.

Teraz biegli ustalą, czy zabezpieczone kolczyki objęte są Konwencją Waszyngtońską CITES i czy na ich nabycie oraz sprzedaż są odpowiednie dokumenty. Przypominamy, że za wszelki obrót wyrobami pochodzącymi ze zwierząt znajdujących się na liście CITES grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

ea/eb

Powrót na górę strony