Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mińscy policjanci najlepszymi ratownikami w Garnizonie Stołecznym

Data publikacji 30.04.2013

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym włączyła Policję w system Państwowego Ratownictwa Medycznego jako służbę powołaną do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Dlatego też coraz większa liczba funkcjonariuszy przechodzi specjalistyczne szkolenie, które kończy się uzyskaniem tytułu ratownika. W ostatni piątek 11 stołecznych par patrolowych rywalizowało w eliminacjach do pierwszych zawodów ratowników policyjnych. Najlepszymi ratownikami okazali się policjanci z mińskiej drogówki : st. sierż. Leszek Gizak i sierż. szt. Tomasz Denicki. Teraz będą reprezentować Garnizon Stołeczny w finale krajowym.

Aby sprostać nowym wymaganiom ustawowym, z inicjatywy Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Policji powstał projekt pn. „Szkolenie policjantów w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, którym docelowo objętych zostanie 3120 policjantek i policjantów ze wszystkich garnizonów w kraju. Już teraz w szkoleniach wzięło udział ponad 2 tysiące funkcjonariuszy i to właśnie dla nich zorganizowane zostały I Ogólnopolskie Zawody Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Adresatem zawodów są policjanci realizujący podstawowe zadania w służbach prewencyjnych, posiadający aktualne uprawnienia ratownika wynikające z Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jak możemy przeczytać w regulaminie imprezy, "(...)Podstawowym celem zawodów jest podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz upowszechnianie idei i zasad udzielania pierwszej pomocy. Poprzez zawody pragniemy nie tylko krzewić szlachetną ideę współzawodnictwa, ale przede wszystkim pragniemy umocnić wizerunek sprawnego, wszechstronnie wyszkolonego policjanta, gotowego nieść pomoc poszkodowanym.". Finał zawodów odbędzie się 23 i 24 maja 2013 r., w Szkole Policji w Słupsku.

Eliminacje wojewódzkie w garnizonie stołecznym zorganizowali eksperci Wydziału Doskonalenia Zawodowego. W ostatni piątek, 26 kwietnia br., w szranki stanęło 11 dwuosobowych drużyn, które wzięły udział w dwóch konkurencjach: teście wiedzy oraz symulacji interwencji połączonej z udzieleniem kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po niemal całodniowych zmaganiach zwyciężyli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim, którzy reprezentować będą garnizon podczas finału w Słupsku.

W ocenie kom. Teresy Zabawy, eksperta ds. pierwszej pomocy WDZ KSP i sędziego piątkowych zawodów, policjanci z tytułem ratownika są rzeczywiście dużo lepiej przygotowani do udzielenia pomocy niż funkcjonariusze, którzy z pierwszą pomocą mieli kontakt jedynie w ramach krótkich szkoleń policyjnych - dotyczy to również osób, które biorą udział w corocznym konkursie "Patrol Roku", gdzie jedną z najważniejszych konkurencji jest udzielanie pierwszej pomocy. Niektóre elementy ratownicy mają wyszkolone niemal do perfekcji i - co najważniejsze - przystępują do działań ratunkowych z dużo większą świadomością i opanowaniem, co czyni ich naprawdę skutecznymi. Podobnego zdania była również druga członkini komisji sędziowskiej, lek. med. podinsp. Alina Fiałkiewicz-Kozłowska, na co dzień pełniąca służbę w stołecznym Oddziale Prewencji Policji.

Ostatecznie klasyfikacja medalowa prezentowała się nastepująco:

1. KPP Mińsk Maz.

st. sierż. Leszek Gizak
sierż. szt. Tomasz Denicki

2. OPP w Warszawie

sierż. Kamil Lubowiecki

sierż. Marek Bogdański

3. KP Rzeczny

st. post. Aleksandra Połowska

st. post. Adrian Tuszyński

Pamiątkowe dyplomy wręczył naczelnik Wydziału Doskonalenia Zawodowego KSP mł. insp. Jarosław Bieliński.

KSP/dn

Powrót na górę strony