Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Klawiatura z kości słoniowej na liście wyrobów CITES

Data publikacji 28.02.2013

Pianino z klawiaturą z kości słoniowej stało się przyczyną problemów dla sprzedającej, która wystawiła je na aukcji internetowej. Zgodnie z prawem, oferowanie do sprzedaży, pozyskiwanie do celów handlowych i zakup wyrobów z listy CITES, bez wymaganych dokumentów, zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody, jest zabronione.

Dla jednej z mieszkanek Bielan otrzymane przed laty pianino z klawiaturą z kości słoniowej stało się przyczyną jej konfliktu z prawem. Jak sama oświadczyła, pianino otrzymała 15 lat temu od dziadków. Nieświadoma prawnemu zakazowi obrotu wyrobami z kości słoniowej 19-letnia kobieta wystawiła pianino na internetowej aukcji. Przeprowadzona za pośrednictwem Internetu sprzedaż nie umknęła uwadze Policji.

Funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą bielańskiej komendy przy wsparciu policjantów z KSP, dotarli do sprzedającej. Kobieta nie kryła zaskoczenia. Poinformowana o konsekwencjach karnych wynikających z tego tytułu oświadczyła, że nie wiedziała o zakazie handlu wyrobami z kości słoniowej bez wymaganych dokumentów.

Teraz biegli ustalą, czy zabezpieczone pianino objęte jest Konwencją Waszyngtońską CITES i czy na jego nabycie oraz sprzedaż są odpowiednie dokumenty. Przypominamy, że za wszelki obrót wyrobami pochodzącymi ze zwierząt znajdujących się na liście CITES, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

mż/eb
 

Powrót na górę strony