Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli 12 aut

Data publikacji 15.05.2009

12 aut zabezpieczyli policjanci z warszawskiego wydziału dw. z przestępczością samochodową KSP podczas trzydniowych działań prowadzonych w kilku województwach. Podjęte działania były efektem śledztwa prowadzonego przez stołeczną Policję pod nadzorem prokuratury okręgowej w Warszawie w sprawie rejestracji na podstawie sfałszowanych dokumentów w wydziałach komunikacji pojazdów pochodzących z przestępstwa.

Jak wynika z policyjnych ustaleń, w skradzionych wcześniej autach przerabiano numery identyfikacyjne nadwozia i silnika. Następnie sprawcy dorabiali zestaw sfałszowanych dokumentów, który miał uwiarygodnić źródło pochodzenia. Tak przygotowane samochody wraz z dokumentacją rejestrowano wydziale komunikacji na osoby, które w rzeczywistości nie były ich właścicielami.

Podczas trzydniowych działań w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Grodzisku Mazowieckim, Giżycku, Pułtusku, Toruniu, w powiecie węgrowskim i województwie świętokrzyskim zabezpieczono 12 aut. Wśród zabezpieczonych samochodów znalazły się takie marki, jak: rover, ford focus, nissan patrol, opel vectra, citroen jumper, mercedes vito, vw passat, toyota corolla i toyota celica. Aby ustalić prawowitych właścicieli, pojazdy zostaną teraz poddane specjalistycznym badaniom mechanoskopijnym w Laboratorium Kryminalistycznym KSP. Policjanci planują również kolejne zabezpieczenia aut.

 

ak

 

Policja radzi, jak bezpiecznie kupić używany samochód

Dokonując zakupu używanego samochodu nabywca powinien dołożyć należytej staranności przy sporządzaniu umowy, szczególnie wówczas, gdy transakcję zawiera z nieznaną mu wczesnej osobą poznaną za pośrednictwem ogłoszenia w prasie lub na giełdzie samochodów.

Pamiętaj!

Nie wystarczy, że sprawdzi się pojazd od strony technicznej w autoryzowanym serwisie bądź warsztacie.

Kupując używane auto:

 Domagaj się wydania pełnej dokumentacji dotyczącej samochodu, sprawdź, czy jest autentyczna, niepodrabiana i wystawiona na osobę, która przystępuje do transakcji jako sprzedający.

Samochody wyprodukowane po 1999 roku powinny mieć kartę pojazdu z wymienionymi właścicielami, dowód rejestracyjny z wpisem o aktualnym przeglądzie technicznym i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC). Zapytaj o książkę serwisową. Znajdziesz w niej zapisy o ewentualnych naprawach.

 Porównaj, czy numery silnika i podwozia są takie same, jak podane w dowodzie rejestracyjnym – nieczytelne mogą świadczyć o tym, że ktoś je próbował zacierać (auto może być kradzione).

 Udaj się do najbliższej jednostki Policji, aby sprawdzić pojazd, który zamierzasz kupić.

 Bardzo ostrożnie podchodź do tzw. „okazji”, kiedy to cena auta jest nieadekwatnie niska do jego marki, typu, rocznika i stanu technicznego.

 Zawrzyj umowę na piśmie – powinna zawierać informacje o marce i typie samochodu, numer podwozia i silnika, rok produkcji, dane sprzedającego i kupującego, a także sposób wydania i odebrania auta.

Należy pamiętać, że umowę trzeba zawierać z właścicielem, a nie z jego najbliższymi krewnymi, którzy twierdzą, że mają jego ustną zgodę na sprzedaż samochodu. W tym celu warto porównać dane zawarte w dokumentacji z ujętymi w dowodzie osobistym. W ten sposób można uniknąć zakupu samochodu od pasera, złodzieja albo innej nieuprawnionej osoby.

Aby potwierdzić swoje prawa do sprzedawanego pojazdu, dotychczasowy właściciel powinien okazać:

 umowę kupna pojazdu od osoby fizycznej, w salonie dealera lub w komisie pojazdów używanych,
 umowę darowizny (gdy samochód został mu podarowany),
 dowód, że wygrał samochód na loterii, w grach liczbowych lub w konkursie i w ten sposób został jego właścicielem,
 dowód na to, że odziedziczył samochód po poprzednim właścicielu.

Wydział Prewencji KSP
 

Powrót na górę strony