Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

LABORATORIUM W 2012 ROKU W FIOLCE

Data publikacji 18.01.2013

W 2012 roku, dla potrzeb organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w Laboratorium Kryminalistycznym KSP wykonano łącznie 6 064 ekspertyzy kryminalistyczne. Wiele zleceń wymagało wykonania skomplikowanych, często bardzo czasochłonnych badań, dzięki czemu możliwe było szybkie dokonanie pozytywnych ustaleń sprawców przestępstw, ...


... między innymi: sprawców zabójstw oraz wielu rozbojów, również z użyciem niebezpiecznego narzędzia, kradzieży, kradzieży z włamaniami do mieszkań, samochodów i innych obiektów, oszustw m. in. na tzw. „one penny”, a także przestępstw narkotykowych, w tym przygotowanie do nielegalnego wprowadzenia do obrotu znacznej ilości środków odurzających w postaci marihuany.

    Należy również wspomnieć o przeprowadzeniu badań w Pracowni Traseologii, dzięki którym na podstawie odwzorowań wzorów podeszew obuwia ustalono i zatrzymano sprawców wielu włamań i rozbojów.

    Bardzo dobre wyniki osiągnęli eksperci z  Pracowni Odtwarzania Wyglądu Osób i Przedmiotów, którzy wykonali portrety pamięciowe sprawców, gdzie świadkowie określili podobieństwo do opisywanych osób jako bardzo duże (powyżej 90%) m. in. do napadów rabunkowych, oszustw metodą „na wnuczka”, spraw zmuszania do poddania się innej czynności seksualnej. Wielokrotnie wykonane portrety przyczyniły się do ustalenia i zatrzymania sprawców.

    W ramach przeprowadzonych badań fizykochemicznych szczególny charakter miały sprawy dotyczące posiadania i dystrybucji znacznej ilości narkotyków. Wielokrotnie dotyczyły substancji nowych tzw. „dopalaczy” m. in. AM 22 01, PVP, BPB, Etylofenidat, Metylofenidat, Fentermina, UR 144, Pentedron, MD PBP, Alfa PVP, których identyfikacja jest bardzo skomplikowana. Ponadto eksperci Sekcji Chemii wielokrotnie uczestniczyli w oględzinach nielegalnych laboratoriów narkotykowych.

    Należy też wspomnieć o przeprowadzonych badaniach genetycznych na podstawie których stwierdzono zgodność profilu DNA z podejrzanymi do spraw zabójstw, rozbojów oraz uprowadzeń na terenie Garnizonu Stołecznego.

 

    W Pracowni Mechanoskopii poddano badaniom narzędzia pochodzące z wielu miejsc przestępstw bądź też zabezpieczone przy osobach podejrzanych. W wyniku bardzo pracochłonnych badań udało się udowodnić m. in. domniemanemu sprawcy udział w kradzieży z włamaniem do mieszkań w Warszawie i Otwocku.

    Docenić należy także niezwykle skuteczne w pracy wykrywczej Policji specjalne psy służbowe do identyfikacji ludzkich śladów zapachowych. To na podstawie ich wskazań ustalono zgodność zapachową osób ze śladami osmologicznymi przesłanymi do badań, co pozwoliło na postawienie osobom zatrzymanym zarzutów i zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

    W 2012 roku specjaliści Zespołu Oględzinowego Laboratorium Kryminalistycznego KSP brali udział w wielu czynnościach procesowych, m.in.: dotyczących zabójstwa Krzysztofa Olewnika, w miejscowości Smoleńsk na terenie Federacji Rosyjskiej (w związku z katastrofą samolotu Tu-154),  a także w oględzinach miejsca ujawnienia nielegalnych wytwórni środków odurzających w podwarszawskich miejscowościach. Ponadto Zespół Oględzinowy uczestniczył w eksperymencie procesowym przeprowadzonym do sprawy zabójstwa Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Papały.
    Eksperci i funkcjonariusze Laboratorium Kryminalistycznego brali również udział m. in. w konferencji w KWP Radomiu, poświęconej bezpieczeństwu obiektów cywilnych oraz wojskowych w trakcie imprez masowych w odniesieniu do zagrożeń terrorystycznych, w Spotkaniu Koordynatorów AFIS zorganizowanym przez CLKP w Szkole Policji w Słupsku, seminarium  naukowym w Zakopanem z zakresu nowoczesnych metod chromatografii w analizach kryminalistycznych, w kursie wykrywania ładunków promieniotwórczych pt. „Joint Radiation Detection Investigative Techniques Course” zorganizowanym przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP oraz w IV Semianrium Genetyków Sądowych w Szczecinie, zorganizowanym przez Pomorski Uniwersytet Medyczny.
    Należy również wspomnieć o udziale  ekspertów w porównaniach międzylaboratoryjnych krajowych i zagranicznych, uzyskując certyfikaty potwierdzające najwyższą jakość wykonanych w stołecznym laboratorium ekspertyz m. in. z zakresu identyfikacji daktyloskopijnej i traseologii. Natomiast potwierdzeniem kompetencji ekspertów Pracownia Badań Genetycznych jest otrzymanie po raz dziewiąty certyfikatu GEDNAP(German DNA Profiling Group)  42 i 43 oraz udział w badaniach biegłości GEDNAP cykle 44 i 45. Ponadto Pracownia Mechanoskopii brała udział w międzylaboratoryjnych amerykańskich testach biegłości z zakresu śladów narzędzi, organizowanych przez Collaborative Testing Services. Ogłoszone przez organizatora, oficjalne wyniki testu nr 12-517 potwierdziły prawidłowość przeprowadzonych badań. Na uwagę również zasługuje trzykrotny udział ekspertów z Sekcji Chemii w badaniach biegłości z zakresu badania zawartości alkoholu etylowego metodą chromatografii gazowej organizowanych przez Deutsche Vereinte Gesellschaft für Klinische Chemie und Laboratoriumsmedizin (DGKL) w Bonn.
    Istotny jest również udział eksperta Sekcji Mechanoskopii w spotkaniach międzynarodowej grupy roboczej powołanej do realizacji unijnego projektu FAVI(Forensic Aid for Vehicle Identification), poświęconych stworzeniu międzynarodowej bazy zawierającej informacje przydatne w badaniach i identyfikacji pojazdów oraz uruchomieniu międzynarodowego forum dyskusyjnego, dzięki któremu eksperci mechanoskopii z obszaru UE będą wymieniali się informacjami praktycznymi i wiedzą.

    Ponadto ekspert Sekcji Mechanoskopii brał udział w charakterze wykładowcy w kolejnej edycji warsztatów szkoleniowych z zakresu zwalczania przestępczości przeciwko mieniu zorganizowanych przez Szkołę Policji w Pile oraz Biuro Kryminalne KGP, na których wygłosił wykład dotyczący zagadnień kradzieży z włamaniem, sposobów forsowania zabezpieczeń oraz specyfiki badań mechanoskopijnych. Uczestniczył również w symulowanych oględzinach miejsc włamań.
    Na uwagę zasługuje również wygłoszenie cyklu wykładów w Sejmie RP dla pracowników Straży Marszałkowskiej dotyczących podstawowych cech fizycznych, postaci oraz działania środków odurzających i substancji psychotropowych, a także środków zastępczych tzw. „dopalaczy” oraz metod ich zabezpieczania podczas ewentualnego  ujawnienia.
    Również w ramach wieloletniej współpracy i bieżącej wymiany doświadczeń z uczelniami wyższymi w 2012 roku zorganizowano i przeprowadzono praktyki zawodowe dla doktoranta Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej, aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, praktyki zawodowe dla  studenta Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie, praktyki zawodowe dla policjantów Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KRP Warszawa III.     Zaprezentowano także  możliwości badawcze Laboratorium przedstawicielce Laboratorium Kryminalistycznego Policji Szwedzkiej, delegacji Centralnego Dyrektoriatu Policji Rumuńskiej oraz grupie osób odpowiedzialnych za przygotowanie EURO 2012 (opiekunowie policyjni wraz zdelegacją zagraniczną z Grecji, Danii, Niemiec, Portugalii, Czech, Federacji Rosyjskiej), a także studentom z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach, z Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Koła Analiz Przestrzennych „GeoGis” Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie i uczniom z klasy o profilu policyjnym z Liceum Ogólnokształcącego w Kunowie k. Ostrowca Świętokrzyskiego i Szkoły Podstawowej nr 221 w Warszawie.


Powrót na górę strony