Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądzmy razem bezpieczni

Data publikacji 17.10.2012

16 października br. rozpoczęła się IV edycja kampanii społecznej „Bądźmy Razem Bezpieczni”, mająca na celu zwiększenie świadomości społecznej uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na terenie zajezdni tramwajowej Wola w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiciele parlamentu, województwa mazowieckiego, m.st. Warszawy, warszawskiej „drogówki” oraz firm komunikacyjnych z całej Polski przedstawili działania w tym zakresie.

Po konferencji odbyła się symulacja zderzenia samochodu  z tramwajem połączona z widowiskową akcją ratowniczą służb miejskich z udziałem Nadzoru Ruchu i Pogotowia Sieciowego Tramwajów Warszawskich, Państwowej Straży Pożarnej, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji i Falck Ratownictwa Medycznego.

Celem pokazu było zobrazowanie skutków nieuwagi na torowisku tramwajowym. W sytuacji wymuszenia pierwszeństwa przez kierowcę samochodu motorniczy, mimo nagłego hamowania, nie może zatrzymać tramwaju w miejscu, ponieważ waży on ponad 40 ton, a jego droga zatrzymania wynosi ok. 60m. Jest to ponad dwukrotnie więcej niż droga hamowania samochodu. W zderzeniu z tramwajem samochód, a tym bardziej pieszy nie ma żadnych szans.

Uczestnicy ruchu drogowego zapominają o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, dotyczy to zarówno pieszych np. przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu jak i kierowców np. zajeżdżanie torowisk na skrzyżowaniach. W Warszawie dochodzi do wielu groźnych wypadków, przy czym aż 97 % zdarzeń z udziałem tramwajów powodują piesi i kierowcy samochodów.

Kampania społeczna Bądźmy Razem Bezpieczni z roku na rok ma coraz większy zasięg i wpisuje się w założenia „Dekady Działań na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020”, której celem jest zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków na drogach poprzez intensyfikację działań prowadzonych na szczeblu krajowym, regionalnym i światowym.

W ramach obecnej IV edycji kampanii  odbyło się II ogólnopolskie seminarium na temat roli prawa, techniki i edukacji w kształtowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz spektakl edukacyjny dla najmłodszych.

Edukacja od najmłodszych lat                                                                                                           

Dobre zachowania w ruchu drogowym należy kształtować już od najmłodszych lat, dlatego w hali tramwajowej zostało wystawione przedstawienie ”FERDEK O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU TRAMWAJOWYM”. W czasie spektaklu Ferdek uczył dzieci prawidłowego zachowania na przystanku tramwajowym oraz w środkach komunikacji miejskiej. Tłumaczył jak należy postępować w sytuacjach zagrożenia życia. Spektakl zakończył się interaktywnymi warsztatami z nauki pierwszej pomocy dla ponad 500 dzieci. Prowadzili je ratownicy medyczni z Harcerskiej Grupy Ratownictwa Medycznego „Piaseczno”.   W okresie kampanii od października 2012 r. do lutego 2013 r. spektakl obejrzy ponad 7  tysięcy uczniów z warszawskich szkół podstawowych w Teatrze Kamienica.

II Ogólnopolskie Seminarium „Bezpieczeństwo w ruchu tramwajowym”

W Teatrze na Woli podczas II Ogólnopolskiego Seminarium na temat roli prawa, techniki i edukacji w kształtowaniu bezpieczeństwa w ruchu drogowym głos zabrali m.in.: posłowie Beata Bublewicz i Michał Szczerba, którzy przedstawili propozycje zmian legislacyjnych podnoszących bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w Polsce zainicjowanych przez Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ramach Dekady Działań na rzecz brd w latach 2011-2020.
W dyskusji udział wzięli także profesorowie z Politechniki Warszawskiej oraz Przemysłowego Instytutu Motoryzacyjnego, mł.insp. Piotr Jakubczak - Radca Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, a także przedstawiciele: Instytutu Transportu Samochodowego, Biura Drogownictwa i Komunikacji m.st. Warszawy, PESA Bydgoszcz S.A., ZTM w Warszawie, Okręgowego Inspektoratu Pracy i Tramwajów Warszawskich.

 Kampania będzie promowana:

  • na powierzchni zewnętrznej tramwajów – 40 wagonów typu 105N

  • na 600 monitorach LCD w tramwajach typu 120 Na – wyświetlanie spotu kampanii;

  • na 3 000 szt. plakatów (ekspozycja w warszawskich szkołach i przedszkolach oraz w tramwajach);

  • na 200 000 szt. ulotek;

  • na antenie rozgłośni „Radio dla Ciebie” – emisja spotu radiowego;

  • na antenie TVP Warszawa – emisja spotu telewizyjnego;

  • podczas 20 widowisk teatralnych w Teatrze Kamienica dla 7 tys. dzieci (październik 2012 – luty 2013);

  • stronie internetowej: www.brb.waw.pl;

  • poprzez konkursy z nagrodami.

KSP


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.8 MB)

Powrót na górę strony