Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadł 7. z grupy markowskiej

Data publikacji 07.05.2009

21-letni Michał S. ps. „Mundek” to już siódma osoba z tzw. grupy markowskiej, która usłyszała zarzuty w związku ze strzelaniną pod cmentarzem w Markach i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Trzymiesięczny areszt dla podejrzanego to efekt kontynuacji wspólnych działań policjantów wydziału terroru kryminalnego i zabójstw oraz wydziału kryminalnego komendy stołecznej Policji.

Policjanci wydziału terroru kryminalnego i zabójstw wspólnie z funkcjonariuszami wydziału kryminalnego, kontynuując działania związane z tzw. grupą markowską, zatrzymali już siódmą osobę. 21-letni Michał S. ps. „Mundek” usłyszał zarzuty udziału w strzelaninie, która miała 18 marca 2009 roku w podwarszawskich Markach. Mężczyzna jest również podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. „Mundek” jest dobrze znany policjantom. W przeszłości był już karany za wymuszenie rozbójnicze, ma też liczne notowania kryminalne. Wczoraj sąd zdecydował o zastosowaniu wobec Michała S. tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

A teraz krótkie przypomnienie. Najpierw 7 kwietnia miała miejsce policyjna realizacja, w której wzięło udział prawie 200 policjantów wydziału dw. z terrorem kryminalnym i zabójstw, kryminalnego, realizacyjnego i pododdziałów antyterrorystycznych z całego kraju. Zatrzymano wówczas 15 członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Kolejne działania funkcjonariusze przeprowadzili dosłownie 9 dni później. W efekcie w ręce stołecznych stróżów prawa wpadł 44-letni Andrzej P. ps. „Salaput” domniemany szef tzw. grupy markowskiej oraz 30-letni Tomasz K. ps. Gienek. Wszystkie te osoby podejrzewane są o związek z grupą przestępczą o charakterze zbrojnym. Część z nich odpowie za udział w strzelaninie przy cmentarzu w Markach.

Od 2006 roku policjanci ze stołecznego wydziału dw. z terrorem kryminalnym i zabójstw, w ramach śledztwa prowadzonego przez wydział X w Warszawie biura ds. przestępczości zorganizowanej prokuratury krajowej, rozpracowują powstałą na początku lat 90-tych tzw. „grupę markowską”. Pierwsze zatrzymania liderów i członków grupy miały miejsce 11 grudnia 2007 r. Do chwili obecnej zatrzymano już kilkadziesiąt osób. Jej szef Andrzej Cz. ps. „Kikir” dziewięć lat temu został zastrzelony w szpitalu w wyniku przestępczych porachunków. Grupa jednak działała dalej. Członkowie zorganizowanej grupy po odbyciu kar więzienia wychodzili na wolność i wracali na drogę przestępczą. Na swoim koncie mieli m.in.: uprowadzenia dla okupu, napady rabunkowe przy użyciu broni palnej, wymuszenia rozbójnicze i handel środkami odurzającymi.

Zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Michała S. nie oznacza zakończenia policyjnych działań. Funkcjonariusze z komendy stołecznej planują w najbliższym czasie kolejne zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej.

 

jw

 

Powrót na górę strony