Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsza na Mazowszu Debata Społeczna o bezpieczeństwie odbyła się w Legionowie

Data publikacji 19.09.2012

Rządowy program ograniczania przestępczości i społecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” ma na celu redukcję skali zjawisk, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia. Jest on zgodny z przyjętym przez Radę Ministrów dokumentem „Strategia Rozwoju Kraju 2007-2015”, którego jednym z priorytetów jest „Budowa zintegrowanej wspólnoty społecznej i jej bezpieczeństwa”. W takim celu wczoraj w Legionowie z mieszkańcami powiatu i zaproszonymi gośćmi spotkali się m.in. Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, nadinsp. Mirosław Schossler, Komendant Stołeczny Policji oraz nadkom. Paweł Piasecki, p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Legionowie.

Debata społeczna ma na celu między innymi włączenie obywateli w wypracowywanie propozycji rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców w środowisku lokalnym. W garnizonie stołecznym takie debaty zostaną przeprowadzone w powiatach: legionowskim, mińskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, nowodworskim, grodziskim, warszawskim zachodnim i wołomińskim.

Konsultacje społeczne na Mazowszu rozpoczęła debata w Legionowie. Z mieszkańcami powiatu spotkali się Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, nadinsp. Mirosław Schossler, Komendant Stołeczny Policji, Robert Wróbel, wicestarosta legionowski, Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa oraz nadkom. Paweł Piasecki, p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Legionowie.

Spotkanie rozpoczęło się o 14:00 w sali konferencyjnej urzędu miasta w Legionowie. Jego tematem było:
- bezpieczeństwo w ruchu drogowym
- przemoc w rodzinie
- bezpieczeństwo w miejscach publicznych oraz w miejscach zamieszkania

Mieszkańcy powiatu legionowskiego oraz zaproszeni na spotkanie goście zgłaszali swoje uwagi i wnioski dotyczące bezpieczeństwa m.in. problemu bezpieczeństwa ludzi starszych, przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Gnieźnieńskiej oraz kwestię parkowania przy dzikiej plaży nad zalewem Zegrzyński. Ponadto zgłaszano problemy dotyczące: zakłócania ciszy nocnej przez młodzież przesiadującą na podwórkach, graffiti np. na Osiedlu Piaski w Legionowie oraz podpalania altanek śmietnikowych.

Podczas debaty przedstawiono także statystyki policyjne, m.in. liczbę przestępstw na 100 tys. mieszkańców z rozbiciem na poszczególne gminy powiatu legionowskiego. Zwrócono uwagę na fakt, że czynnikiem wpływającym na przestępczość w tym regionie jest duża liczba turystów (do 100 tys. osób w sezonie) i bliskość Warszawy. W 2012 r. policja odnotowała 5,4 tys. interwencji i zabezpieczała 28 imprez masowych. Na terenie Serocka, Legionowa i Nieporętu policjanci patrolowali ulice wspólnie ze strażą gminną (miejską) i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Samorządy przekazały łącznie 418 tys. zł na dodatkowe patrole i wyposażenie.

Kolejne spotkanie odbędzie się za rok. Jego celem będzie weryfikacja poprawy stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu legionowskiego.

ea/rsz

Powrót na górę strony