Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany "FAŁSZYWY WNUCZEK"

Data publikacji 29.06.2012

Nowodworscy policjanci z sekcji kryminalnej zatrzymali 43-letniego Krzysztofa P., który jest podejrzany o to, że naciągnął na pieniądze starszą kobietę metodą „NA WNUCZKA”. Mężczyźnie został postawiony zarzut oszustwa za co grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Do nowodworskiej komendy zgłosiła się starsza kobieta, która powiedziała, że została oszukana przez nieznajomego mężczyznę. Oszust zadzwonił do niej przedstawiając się jako krewny. Następnie opowiedział, że stracił pożyczone pieniądze grając na giełdzie, a teraz musi je oddać. Potrzebował kwotę 10 000 zł., jednak pokrzywdzona powiedziała mu, że posiada około 1000 zł. Fałszywy krewny zgodził się, aby i tyle przesłała mu przekazem pocztowym co też uczyniła. Jak się później okazało „prawdziwy” krewny nic nie wiedział o całej sprawie.

Natychmiast do wyjaśnienia całego zajścia przystąpili nowodworscy kryminalni. Dzięki żmudnej i wytrwałej pracy we wtorek 26 czerwca udało się ustalić i zatrzymać podejrzanego. Okazał się nim Krzysztof P., mieszkaniec Warszawy. Mężczyzna bezzwłocznie trafił do policyjnej celi. W rozmowie z funkcjonariuszami przyznał się do tego, że oszukał starszą kobietę. Prokurator zastosował wobec 43-latka dozór policji.

Nowodworska Policja po raz kolejny apeluje do wszystkich osób w podeszłym wieku, aby nie dały się oszukać „FAŁSZYWEMU WNUCZKOWI”

Metoda "na wnuczka" charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest np. jej wnukiem, synem, krewnym... Tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszuści, to nie tylko mężczyźni!

Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, porwanie, choroba), zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową.

Oszust prosi o przygotowanie gotówkido odbioru z mieszkania ofiary lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta.

W większości przypadków oszust podsyła "zaufaną osobę", mówiąc, że nie może po pieniądze przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy.

Ofiara, wierząc że pomaga komuś bliskiemu w potrzebie, zostaje okradziona.

 

Pamiętaj!

Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
Nigdy nie przekazuj pieniędzyosobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.

Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.

Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 112, 997, 22 774 22 01-03)!

dn/sk

Powrót na górę strony