Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z podrobionym zaświadczeniem po laptopa

Data publikacji 18.06.2012

Policjanci z Pragi Południe zatrzymali trzech mężczyzn, którzy zgłosili się do sklepu ze sprzętem elektronicznym i na podstawie podrobionego zaświadczenia usiłowali zawrzeć umowę kredytową na zakup laptopa. Funkcjonariusze ustalili, że tego samego dnia, w ten sam sposób mężczyźni zawarli w innym sklepie umowę kredytową, również na komputer. Najmłodszy ze sprawców poddał się dobrowolnie karze, a wobec dwóch pozostałych sąd zastosował trzymiesięczny areszt. Za przedkładanie fałszywych zaświadczeń w celu uzyskania kredytu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Grenadierów uzyskali informację o tym, że trzech mężczyzn w jednym ze sklepów zajmujących się sprzedażą sprzętu elektronicznego, będzie usiłowało dokonać oszustwa. Policjanci natychmiast udali się do sklepu w celu sprawdzenia tej informacji. Na parkingu centrum handlowego, w samochodzie zauważyli dwóch znanych im mężczyzn. Po chwili do auta podszedł młody mężczyzna. W związku z podejrzeniem, że to oni mogą być sprawcami przestępstwa, funkcjonariusze postanowili sprawdzić, co robią przy centrum handlowym. Podczas kontroli, w samochodzie stróże prawa znaleźli laptopa i umowę zakupu na raty. Przy 18-latku policjanci znaleźli świadectwo zatrudnienia, które było podrobione. Policjanci ustalili, że przed podjęciem interwencji, 18-latek w innym sklepie elektronicznym chciał zawrzeć umowę kredytową na zakup drugiego komputera, posługując się nieprawdziwym zaświadczeniem. Mężczyźni zostali zatrzymani i osadzeni w policyjnym areszcie.

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą przedstawili zatrzymanym mężczyznom zarzuty wprowadzenia w błąd i usiłowania wprowadzenia w błąd pracowników banku w celu uzyskania kredytu na zakup komputerów. Najmłodszy ze sprawców 18-letni Daniel M. poddał się dobrowolnie karze. Prokurator na wiosek południowopraskich funkcjonariuszy wystąpił do sądu o zastosowanie wobec dwóch pozostałych sprawców środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do wniosku i aresztował na trzy miesiące 29-letniego Sebastiana K. i 28-letniego Przemysława K.

Przedkładanie nieprawdziwych dokumentów w celu uzyskania kredytu lub pożyczki zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

ea/pp

Powrót na górę strony