Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za pomoc w oszustwie metodą „na wnuczka”

Data publikacji 02.06.2012

Kryminalni z Pragi Południe ustalili i zatrzymali mężczyznę, podejrzanego o pomocnictwo przy oszustwie metodą „na wnuczka”. 29-latek był kompletnie zaskoczony wizytą policjantów, którzy dotarli do niego po kilku miesiącach od wyłudzenia. Michał K. już usłyszał zarzut pomocy w dokonaniu przestępstwa. Za oszustwo grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Na początku roku, do starszego mężczyzny zadzwoniła osoba podająca się za jego wnuczkę. Kobieta zwróciła się o pomoc w pożyczeniu pieniędzy, bo jak powiedziała jest za granicą, gdzie załatwia interesy i pilnie potrzebuje sporej sumy pieniędzy. Podała numery swoich kont, na które miały zostać przelane pieniądze. Niczego niepodejrzewający mężczyzna, chcąc pomóc, jak mu się wydawało bliskiej osobie, udał się do urzędu pocztowego, gdzie dokonał wpłaty pieniędzy na wskazane konta. W sumie wysłał „wnuczce” 22 tysiące złotych. Po tym jak dokonał wpłaty, kobieta już się z nim nie skontaktowała. Gdy pokrzywdzony zorientował się, że ta prośba może być oszustwem, chciał wycofać dokonane przez niego wpłaty, ale było to już niemożliwe.

Po przyjęciu zgłoszenia, kryminalni zajęli się ustaleniem sprawcy tego oszustwa. Działania operacyjne doprowadziły ich do 29-latka, który w jednym z urzędów pocztowych odebrał przelane przez pokrzywdzonego pieniądze. Jak się okazało mężczyzną tym był mieszkaniec pobliskiej gminy. Funkcjonariusze zatrzymali Michała K. i osadzili w policyjnej celi. Mężczyzna nie ukrywał, że jest zaskoczony wizytą policjantów. Myślał, że uda mu się uniknąć kontaktu z mundurowymi.

Dalsze czynności przeprowadzili policjanci z wydziału dochodzeniowo – śledczego, którzy postawili mężczyźnie zarzut pomocnictwa w oszustwie. Teraz funkcjonariusze zajmą się ustaleniem kobiety, która podając się za wnuczkę, poprosiła o pożyczenie pieniędzy.
pp/ij


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.68 MB)

Powrót na górę strony