Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważaj na oszusta podającego się za krewnego!

Data publikacji 27.04.2012

Mimo ostrzeżeń i apeli policjantów oraz kampanii informacyjnych, w dalszym ciągu dochodzi do oszustw na tzw. wnuczka czy krewnego. Wczoraj w Śródmieściu zostały w ten sposób okradzione dwie osoby – 95-letnia kobieta i 84-letni mężczyzna. Łupem oszusta padło 18,5 tysiąca złotych.

Do śródmiejskiej komendy wpłynęły wczoraj dwa zgłoszenia dotyczące oszustwa „na wnuczka”. Najpierw ofiarą złodzieja padła 95-letnia kobieta. Zatelefonował do niej mężczyzna, który tak pokierował rozmową, że staruszka myślała, że to jej chrześniak. Kobieta dała nieznajomemu mężczyźnie 6 tysięcy złotych. Druga z ofiar – prawdopodobnie tego samego sprawcy – to 84-letni mężczyzna. Złodzieja przez telefon skojarzył z kuzynem i dał mu 12,5 tysiąca.

Policjanci apelują – uczulmy swoich bliskich i przypominajmy im o następujących zasadach.

Metoda "na wnuczka" charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za Twojego krewnego. Dzwoni usiłuje Cię przekonać, że rozmawiasz ze swoim wnukiem, siostrzeńcem lub krewną... Rozmowę prowadzi tak by przekonać Cię, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszuści, to nie tylko mężczyźni!

Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania lub auta), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, choroba), zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową.
Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z Twojego domu lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta.
Bojąc się zdemaskowania oszust po odbiór pieniędzy zawsze podsyła "zaufaną osobę" mówiąc, że nie może przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy.

Wierząc że pomagsz komuś bliskiemu w potrzebie, tracisz swoje oszczędności.


Pamiętaj!
• Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
• Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
• Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się z Twoim bliskim: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
• Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
• Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i podejrzewasz, że to może być oszust - koniecznie powiadom Policję (tel. 112)!
Społeczną Kampanię Informacyjną Przeciwdziałania Oszustwom Metodą "Na wnuczka" przygotowała Komenda Stołeczna Policji we współpracy ze Związkiem Banków Polskich. Dzięki wsparciu Telewizji Polskiej S.A. spoty kampanii będą emitowane między innymi w ogólnopolskich pasmach TVP1 oraz TVP2.

Organizatorzy dziękują za pomoc i udział w kampanii Maciejowi Orłosiowi, Michałowi Pieli, Jance Patockiej, Barbarze Zielińskiej oraz Katarzynie Żak.

ea/ah

Powrót na górę strony