Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano obrazy skradzione w 2008 roku

Data publikacji 01.04.2012

Stołeczni Policjanci zatrzymali 3 osoby podejrzewane o paserstwo obrazów, których wartość rynkowa wynosi prawie pół miliona złotych.

Policjanci wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji zatrzymali 3 mężczyzn podejrzewanych o paserstwo obrazów o wartości prawie pół miliona złotych. Odzyskali płótna Jacka Malczewskiego „Portret mężczyzny na tle pejzażu” oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza „Portret kobiety”. Mężczyznom został przedstawiony zarzut paserstwa narodowych dóbr kultury znacznej wartości. Działania policjantów  doprowadziły do odzyskania 2 obrazów skradzionych w listopadzie 2008 roku z jednej z warszawskich galerii.  Jak ustalili policjanci, płótna miały być przewożone samochodem osobowym. Mundurowi zatrzymali auto do kontroli. Jechało nim 3 mężczyzn. W trakcie przeszukania pojazdu w bagażniku policjanci znaleźli zwinięte i zabezpieczone w kartonie obrazy.


Po sprawdzeniu okazało się, że  to dzieła „Portret mężczyzny na tle pejzażu” Jacka Malczewskiego z 1920 roku oraz „Portret kobiety” Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1931 roku. Dzieła te figurowały w "Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem” prowadzonym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie. Biegły w tym zakresie potwierdził, że są to oryginały stanowiące narodowe dobra kultury. 

26-letniemu Mariuszowi K., 47-letniemu Jackowi L. oraz 26-letniemu Rafałowi Z. przedstawiono zarzuty paserstwa narodowych dóbr kultury znacznej wartości. Wszyscy mężczyźni byli trzeźwi.

Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu mężczyźni zostali aresztowani na 3 miesiące.  

ea/ro
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 8.22 MB)

Powrót na górę strony