Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawa 40 internautów trafi do sądu

Data publikacji 18.01.2012

Popularne wśród użytkowników Internetu programy pozwalające na wymianę plików w tym utworów muzycznych, nie chronią przed roszczeniami koncernów muzycznych. Przekonali się dziś o tym niektórzy mieszkańcy powiatu otwockiego. Działania przeprowadzone przez policjantów z referatu do walki z przestępczością gospodarczą otwockiej komendy, doprowadziły do zabezpieczenia komputerów i laptopów należących do 40 osób.

Anonimowości w Internecie nie ma, przekonało się dziś o tym 40 mieszkańców powiatu otwockiego. Do drzwi ich mieszkań zapukali policjanci z otwockiego referatu do walki z przestępczością gospodarczą.

Funkcjonariusze w ramach przprowadzonych na szeroką skalę działań operacyjnych i zgodnie poleceniem białostockiej prokuratury, niemal równocześnie wkroczyli do kilkudziesięciu mieszkań i zabezpieczyli u wskazanych osób komputery i laptopy. Powodem przeprowadzonej akcji policyjnej było popełnienie przestępstwa przez użytkowników zabezpieczonych komputerów, wynikające z Ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych.

Okazał się, że ich użytkownicy w ostatnim czasie korzystali z popularnych wśród internautów programów pozwalających ściągać niemal dowolny utwór muzyczny.

Policjanci osrzegają wszystkich internautów, że każda osoba, która ściąga tu dany plik od razu pełni również rolę nie tylko klienta, ale i „serwera” przekazującego dalej ściągnięty z sieci utwór innym nieograniczonym w liczbie odbiorcom.

Pierwszy powstały w 1999 roku system służący do pobierania plików multimedialnych umożliwiał każdemu, kto pobrał i zainstalował aplikację, na udostępnianie zasobów swojego komputera innym użytkownikom wirtualnego świata. Niezwykle prosty system i łatwość jego obsługi przyczynił się z pewnością do jego popularyzacji.

Przez wiele lat użytkownicy systemu byli bezkarni, koncerny muzyczne ponosiły z tego tytułu ogromne straty. Funkcjonariusze policji przypominają, że obecnie warunki techniczne pozwalają na szczegółowe wskazanie, kto, kiedy i z którego połączenia korzystał ściągając bądź udostępniając pliki.

Dlatego też przerowadzona przez otwockich policjantów akcja ma również za zadanie uświadomić i przestrzec wszystkich użytkowników Internetu przed odpowiedzialnością karną wynikająca z artykułu 116 ust.1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Po przesłuchaniu wszystkich wskazanych osób, sprawa ta trafi przed oblicze sądu.

Choć w większości wypadków złamanie prawa odbyło się tu nieświadomie, to odpowiedzialność karna dla osoby łamiącej ten przepis zagrożona jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

dt, js
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.67 MB)

Powrót na górę strony