Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ostrzegają przed oszustami

Data publikacji 19.10.2011

Dwoje staruszków z gminy Siennica, 83-letnia kobieta i jej 86-letni mąż, padło ofiarą oszustów, którzy wyłudzili od nich 9 tysięcy złotych pod pretekstem wypłaty odszkodowania z tytułu wykonywania pracy przymusowej w czasie drugiej wojny. Sprawcy byli w średnim wieku, przyjechali ciemnym samochodem, o nieustalonej jeszcze marce i prawdopodobnie naśladowali niemiecki akcent, co jakiś czas wtrącając słowa „gut”, „ja”. Policjanci przestrzegają mieszkańców przed kontaktem z takimi osobami, a w przypadku pojawienia się takich osób, proszą o natychmiastowy kontakt z oficerem dyżurnym pod telefonami 112, 997, 22 604 92 00 lub 25 759 7200.

W małej miejscowości w gminie Siennica do jednego z domów zapukała kobieta w średnim wieku, około 40-stki, 160 centymetrów wzrostu, tęga, o ciemnych włosach, ubrana w białą kurtkę i szare spodnie. Kobieta zapytała domowników, małżeństwa osiemdziesięcioparolatków, czy ktoś z ich rodziny pracował w czasie drugiej wojny światowej w Prusach. Staruszkowie odpowiedzieli, że tak. Wtedy kobieta powiedziała, że należą im się z tego tytułu pieniądze w kwocie 16 tysięcy euro. Kobieta powiedziała, że potrzebuje trochę złotówek, bo nie ma im teraz jak wypłacić tej kwoty. Ufni starsi ludzie wyjęli 9 tysięcy złotych i przekazali kobiecie, która powiedziała, że niedługo do nich wróci i wypłaci im całe świadczenie. Kobieta w czasie rozmowy akcentowała po niemiecku słowa „ja” i „gut”. Do staruszków jednak nie wróciła, a wychodząc wsiadła do ciemnego samochodu, za którego kierownicą siedział nieznany staruszkom mężczyzna i odjechali razem w nieznanym kierunku. Staruszkowie dopiero po jakimś czasie zorientowali się, że padli ofiarą oszustów i o wszystkim powiadomili policjantów z mińskiej komendy.

Funkcjonariusze przeprowadzą teraz w tej sprawie dokładne i drobiazgowe dochodzenie. Policjanci proszą o kontakt osoby, które mogły mieć styczność z opisywanymi oszustami i osoby, które mogą być jeszcze nagabywane przez nieznaną kobietę o kontakt z oficerem dyżurnym pod numerami telefonów 112, 997, 22 604 92 00 lub 25 759 7200. Policjanci zalecają ostrożność w tego typu kontaktach, które kosztują niemało, jak to stało się w przypadków oszukanych starszych ludzi.

ea/dn
 

Powrót na górę strony