Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kopernik pozbawiony Sfery

Data publikacji 10.09.2011

Trzech młodych mężczyzn, którzy wspięli się na Pomnik Mikołaja Kopernika i zdjęli „Sferę”, zatrzymali dzisiejszej nocy policjanci ze Śródmieścia. 18-latkowe podczas nocnej eskapady do centrum postanowili zabawić się i zjeść kebaba w pobliskiej restauracji z "elementem naukowym". Policjanci wyjaśniają, kto był pomysłodawcą akcji pozbawienia akcesoriów pomnika polskiego uczonego. Trwają ustalenia jakiej wielkości straty mogli spowodować mężczyźni.

Do zdarzenia doszło tuż przed drugą w nocy. Patrolujący Krakowskie Przedmieście policjanci zauważyli trzech młodych mężczyzn, którzy wspięli się na pomnik Kopernika. Po chwili policjanci zauważyli, jak ściągają "Sferę" trzymaną przez Kopernika w dłoni. Policjanci natychmiast podjęli interwencję. Na widok mundurowych młodzieńcy zaczęli uciekać. Jeden z nich trzymał w ręku skradziony element. Po krótkim pościgu zostali zatrzymani. Jak się okazało zabraną z pomnika „Sferę” trzymał Jędrzej W.

Łukasz D. Filip Ł. trafili do policyjnej celi, natomiast Jędrzej W., który miał 1,2 promila alkoholu trafił do izby wytrzeźwień. Policjanci po zatrzymaniu próbowali ustalić, co skłoniło 18-latków do tak głupiego wybryku.    Mężczyźni stwierdzili, że z kopernikowską Sferą chcieli pójść na kebaba, a potem odnieść ją na miejsce.

Jeszcze dzisiaj zapadnie decyzja dotycząca przedstawienia zarzutów.

Pomnik dłuta duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena, wykonany w 1822. 2,8-metrowa brązowa rzeźba przedstawia siedzącego Mikołaja Kopernika z cyrklem w prawej dłoni i sferą armilarną w lewej dłoni. To nie pierwszy przypadek, kiedy pomnik został naruszony. W 2008 roku w marcu również skradziona została sfera, którą odzyskano następnego dnia. (wikipedia)

ah/ab


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 6.49 MB)

Powrót na górę strony