Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prototyp bomby zapalającej znaleziony pod Węgrowem

Data publikacji 10.09.2011

Bomby lotnicze, pociski artyleryjskie, zapalniki i prototyp bomby zapalającej fosforowo-magnezowej zabezpieczyli policjanci z Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw Komendy Stołecznej podczas wspólnych działań z KWP Radom. Niebezpieczne materiały funkcjonariusze odkopali w lasach w okolicy Węgrowa. Znaleziony materiał został przekazany saperom.

Policjanci z Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw już po raz kolejny weszli w posiadanie informacji, wg której duża ilość wysoce niebezpiecznych urządzeń wybuchowych miała znajdować się w lesie w Starejwsi koło Węgrowa.

Policjanci ustalili, że w okresie II Wojny Światowej, był to teren lotniska. We wrześniu 1939 roku stacjonowała tam eskadra bombowa wykorzystywana przez lotnictwo niemieckie, później przez rosyjskie.

Wczoraj policjanci z Wydziału dw. z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw KSP wspólnie policjantami z KWP w Radomiu pojechali na miejsce, gdzie potwierdzili uzyskane wcześniej informacje. W trakcie działań znaleźli 23 bomby lotnicze o wadze 150 kg, 2 bomby lotnicze 50 kg, 7 pocisków artyleryjskich, 10 zapalników, korpus bomby lotniczej pozbawiony materiału wybuchowego. Wśród zabezpieczonych bomb znajdował się unikalny prototyp bomby zapalającej fosforowo-magnezowej. Łącznie zabezpieczono około 2 ton materiału wybuchowego. Znalezione pociski artyleryjskie i bomby lotnicze przekazano wojskowym saperom.

Materiały, które dotychczas znaleziono to materiały szczególnie niebezpieczne dla życia i zdrowia. Pocisk, który był niewypałem lub nie został zdetonowany podczas uderzenia jest już obarczony wadą. Ponadto pociski i granaty zawierają znaczne ilości bardzo silnych kruszących materiałów wybuchowych, które mimo 60-letniego zalegania w ziemi, nie tracą swoich właściwości.

Zwracamy się do wszystkich osób spacerujących po lasach, aby nie zabierały niebezpiecznych przedmiotów. Jeżeli ktokolwiek zauważy podejrzane znalezisko, proszony jest o natychmiastowe powiadomienie Policji.

dt
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 5.13 MB)

Powrót na górę strony