Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przyjął łapówkę za prawo jazdy

Data publikacji 16.07.2011

Obiecywał załatwienie pozytywnego zaliczenia egzaminu praktycznego na prawo jazdy. W zamian za to otrzymał co najmniej 2 tys. złotych. Powoływał się na wpływy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Sprawa wyszła na jaw. Śledczy przedstawili 60-latkowi zarzuty. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Była to 39 osoba zatrzymana, a 79, którą objęto zarzutami w śledztwie prowadzonym pod nadzorem prokuratury okręgowej w Siedlcach. Skierowano też w tej sprawie 16 już akt oskarżenia do sądu.

Od wielu miesięcy śledztwo w sprawie korupcji przy egzaminach na prawo jazdy prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Siedlcach. Na początku prowadzonego postępowania czynności w sprawie wykonywali policjanci z komendy wojewódzkiej w Radomiu, później przy sprawie zaczęli pracować stołeczni policjanci z wydziału dw. z korupcją.

Dotychczas zatrzymano już 38 osób, z tego 3 tymczasowo aresztowano. Zarzuty postawiono 78 osobom. Zastosowano wobec podejrzanych poręczenia majątkowe na kwotę ponad 200 tys. złotych.

Tym razem śledczy przedstawili zarzuty 60-letniem Markowi Ż. Jak ustalono, mężczyzna powoływał się na wpływy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego i obiecywał pomyślne zdanie egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. B. Wszystko wskazuje na to, że przyjął za to co najmniej 2 tys. złotych. Teraz śledczy przedstawili mu zarzuty. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa, pojawiają się nowe wątki. Śledczy planują kolejne realizacje.

Prokurator prokuratury okręgowej w Siedlcach sporządził też kolejny akt oskarżenia, tym razem przeciwko 11 osobom, w tym 7 egzaminatorom, podejrzanym o popełnienie 16 czynów korupcyjnych. Oskarżeniem objęci zostali także tzw. pośrednicy, którzy wyszukiwali osoby nie mogące o własnych siłach zdać egzaminu na prawo jazdy i proponowali im ułatwienie pozytywnego zaliczenia egzaminu praktycznego. Przyjmowali oni na poczet tej pomocy od 1 do 3 tys. złotych, z których od 600 do 2.400 złotych przekazywali egzaminatorom. Osoby, które skorzystały z takiej pomocy również zostały objete prokuratorskimi zarzutami. Jest to już 16 akt oskarżenia w śledztwie prowadzonym w tej sprawie przez wydział do walki z korupcją komendy stołecznej Policji.

Przypominamy, nie podlega karze sprawca przestępstwa korupcyjnego, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica została przyjęta lub wręczona, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten się o nim dowiedział – art. 229 § 6 kodeksu karnego.

 

ak
 

Powrót na górę strony