Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Walka stołecznych policjantów z przestępczością samochodową

Data publikacji 08.07.2011

Liczba skradzionych na terenie stolicy samochodów systematycznie spada od 2000 roku, kiedy przestępczość samochodowa była rekordowa (prawie16 tysięcy kradzieży aut). W kolejnych latach następował sukcesywny spadek. W 2010r. doszło tylko do 2711 przypadków kradzieży (w pierwszym półroczu 2010r – 1251) . Nieznaczny wzrost policjanci odnotowali w minionym półroczu. Od stycznia do czerwca liczba kradzieży samochodów wyniosła 1350. W stosunku do tego samego okresu roku 2010 wzrosła jedynie o 7%.

Złodzieje samochodów z Warszawy i okolic upodobali sobie hondy, toyoty, mazdy, VW i BMW. Pojazdów tych marek w pierwszym półroczu 2011r. zginęło najwięcej. W tym samym czasie funkcjonariusze zatrzymali 59 osób. Tymczasowy areszt sąd zastosował wobec 33 osób, 11 otrzymało policyjny dozór, a 2 zostały zwolnione za poręczeniem majątkowym. Dla porównania w całym 2010r. policjanci "samochodówki" zatrzymali 40 osób. 26 tymczasowo aresztowano, 14 dostało dozór, a 2 zwolniono za poręczeniem majątkowym.

Funkcjonariusze wydziału samochodowego zauważają, że wśród złodziei są osoby, które wychodzą po wyrokach z aresztów, a także nowi zupełnie, nieznani przestępcy, którzy działają w zorganizowanych grupach. W pierwszym półroczu tego roku, według danych wydziału do walki z przestępczością samochodową, policjanci rozbili 11 grup przestępczych. W 2010r. funkcjonariusze tego wydziału rozbili 17 grup zajmujących się kradzieżami samochodów w stolicy i okolicach.

Działania operacyjne i praca policjantów zaowocowały odzyskaniem w tym roku 20 samochodów o wartości około 1.200.000 złotych. W ubiegłym roku policjanci zabezpieczyli 32 pojazdy na kwotę 2.868.000 złotych.

Wydział do walki z przestępczością samochodową intensyfikuje działania skierowane przeciwko złodziejom pojazdów, prowadzi działania kontrolne komisariatów, warsztatów, parkingów i giełd samochodowych. Tylko w ostatnich dniach zrealizowano dwie sprawy dotyczące między innymi kradzieży samochodów w Niemczech, Danii i Polsce. Ponadto policjanci każdego dnia monitorują portale oferujące sprzedaż samochodów i części samochodowych. Funkcjonariusze są również w stałym kontakcie z producentami samochodów. Także każda z komend rejonowych i powiatowych prowadzi działania mające na celu zwalczanie przestępczości samochodowej.

ea
 

Powrót na górę strony