Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

72-latak nie dała sie oszukać

Data publikacji 10.06.2011

72-letnia kobieta nie dała się oszukać. Kiedy otrzymała telefon od rzekomego kuzyna, zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem. Mężczyzna chciał pożyczyć od niej pilnie 10 tysięcy złotych. Powiedziała, że nie ma żądanej kwoty i jeśli chce jakiekolwiek pieniądze musi przyjechać do niej osobiście. Taka informacja spłoszył oszusta. Rozłączył się a kobieta o wszystkim powiadomiła Policję.

Po 13.00 starsza kobieta odebrał telefon. W słuchawce usłyszała męski głos „ Dzień dobry ciociu, poznajesz”?. Kobieta zapytała „Czy to ty Darku”? Mężczyzna potwierdził. Zapytał z grzeczności, „ Co u ciebie słychać ciociu, jak się czujesz”? Starsza kobieta nabrała podejrzeń, głos wydawał jej się niepodobny do jej kuzyna, lecz rozmowę kontynuowała.

Kiedy kobieta stanowczym tonem zapytała: „Powiedz, po co dzwonisz”?. Mężczyzna od razu poprosił kobietę o pożyczenie 10 tysięcy złotych. Wtedy kobieta była już pewna, że ma do czynienia z oszustem podszywającym się za jej kuzyna. Odparła, że może pożyczyć mu jedynie 300 złotych, ale po pieniądze musi przyjechać osobiście. Żadnym obcym gotówki nie przekaże. Męzczyzna rozłączył się a kobieta o wszystkim powiadomiła Policję.

72-latka nie dała się oszukać, pamiętała o apelach Policji. Przypomniała sobie, że i rodzina ostrzegała ja przed takimi telefonami.

Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny. Oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi. Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję. Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach.

dt, jb
 

Powrót na górę strony