Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważaj na oszusta podającego się za krewnego!

Data publikacji 17.06.2011

Metoda "na wnuczka" charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za Twojego krewnego. Dzwoni usiłuje Cię przekonać, że rozmawiasz ze swoim wnukiem, siostrzeńcem lub krewną... Rozmowę prowadzi tak by przekonać Cię, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje. Oszuści, to nie tylko mężczyźni!

Pod pozorem niepowtarzalnej okazji (np. promocja w sklepie, okazyjny zakup mieszkania lub auta), lub nagłego nieszczęścia (np. wypadek samochodowy, choroba), zwraca się z prośbą o natychmiastową pomoc finansową.

Oszust prosi o przygotowanie gotówki do odbioru z Twojego domu lub wykonanie przelewu na konto bankowe albo nawet wspólne wyjście do oddziału banku, aby wypłacić pieniądze z konta.

Bojąc się zdemaskowania oszust po odbiór pieniędzy zawsze podsyła "zaufaną osobę" mówiąc, że nie może przyjechać osobiście, ale za chwilę przyjedzie po nie jakiś znajomy.

Wierząc że pomagsz komuś bliskiemu w potrzebie, tracisz swoje oszczędności.

Pamiętaj!

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj "prośbę o pomoc", kontaktując się z Twoim bliskim: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Wszelkie telefoniczne prośby, w tym z zagranicy o pomoc, grożą utratą pieniędzy.
  • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i podejrzewasz, że to może być oszust - koniecznie powiadom Policję (tel. 112)!

Społeczną Kampanię Informacyjną Przeciwdziałania Oszustwom Metodą "Na wnuczka" przygotowała Komenda Stołeczna Policji we współpracy ze Związkiem Banków Polskich. Dzięki wsparciu Telewizji Polskiej S.A. spoty kampanii będą emitowane między innymi w ogólnopolskich pasmach TVP1 oraz TVP2.

Organizatorzy dziękują za pomoc i udział w kampanii Maciejowi Orłosiowi, Michałowi Pieli, Jance Patockiej, Barbarze Zielińskiej oraz Katarzynie Żak.

Zobacz materiały filmowe:


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.56 MB)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.5 MB)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.05 MB)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.5 MB)

Powrót na górę strony