Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za podróbki i próbę przekupstwa

Data publikacji 12.04.2011

Ponad 900 sztuk bluzek i spodni, o łącznej wartości rynkowej około 60 tys. złotych zabezpieczyli piaseczyńscy policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą w jednej z firm centrum handlowego w Wólce Kosowskiej. Zabezpieczona odzież była oznaczona zastrzeżonymi znakami towarowymi. 37-letnie właścicielki, chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej, próbowały wręczyć funkcjonariuszom 10 tyś. złotych łapówki, pogrążając się w ten sposób jeszcze bardziej.

Wczoraj rano piaseczyńscy policjanci zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą udali się na teren centrum handlowego w Wólce Kosowskiej. Z posiadanych informacji operacyjnych wynikało, że w jednej z firm oferowane są do sprzedaży towary, których zła jakość i niskie ceny mogą wskazywać na to, że naniesione na nie znaki towarowe znanych światowych producentów nie są autentyczne.

Funkcjonariusze kolejno kontrolowali wybrane stoiska handlowe. W jednym z nich odkryli szeroki asortyment odzieży dziecięcej. Wygląd towaru wzbudził jednak podejrzenia policjantów. Ubrania wykonane były z niskiej jakości materiałów, posiadały skazy, wykończono je niedbale, a miały znaki towarowe znanych, markowych firm.

Postanowili dokładniej przyjrzeć się oferowanej do sprzedaży odzieży. Ich podejrzenia były słuszne. Jak się okazało, były to podróbki zastrzeżonych znaków towarowych. Policjanci zabezpieczyli ponad 900 sztuk bluzek i spodni dziecięcych znanych marek. Biegły wyda teraz opinię o jakości towarów. Określi również ich rzeczywistą wartość. Wstępnie oszacowano ją na ponad 60 tys. złotych.

Właścicielki, obywatelki Wietnamu, zdając sobie sprawę z powagi sytuacji chcąc, jak to określiły, wybronić się z opresji, próbowały jeszcze przekupić funkcjonariuszy. Zaproponowały im 10 tyś. złotych łapówki w zamian za odstąpienie od wykonywania czynności służbowych. Tym pogrążyły się jeszcze bardziej. Kobiety zostały zatrzymane i przewiezione na komendę.

Zabezpieczony towar nie trafi do klientów, a jego właścicielki poniosą odpowiedzialność za popełnione przestępstwo. Zgodnie z artykułem 305 ustawy o prawie własności przemysłowej za handel wyrobami z zastrzeżonymi znakami towarowymi grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 5 lat. Dodatkowo kobiety będą odpowiadały za usiłowanie przekupstwa, za co grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

jk/hkk

Powrót na górę strony