Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty dla sprawców pobicia kierowcy miejskiego autobusu

Data publikacji 18.03.2011

Dwóch 17-latków i 16-latka zatrzymali funkcjonariusze z komisariatu w Markach. Młodzi ludzie bez żadnego powodu zaatakowali kierowcę miejskiego autobusu. 57-letni mężczyzna najpierw został opluty, później uderzony kilka razy w twarz w wyniku czego uszkodzeniu uległy jego okulary, a na koniec sprawcy rozpylili w autobusie proszek z gaśnicy, co spowodowało zadymienie pojazdu duszącą substancją gaśniczą. Łukasz P. i Mateusz P. już usłyszeli zarzuty pobicia i uszkodzenia mienia, ten drugi dodatkowo posiadania narkotyków, które zostały przy nim ujawnione podczas zatrzymania. Obaj dobrowolnie poddali się też karze. Wobec 16-letniego Roberta policjanci skierowali wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniające do sądu rodzinnego.

Dwa dni temu, kilka minut po 14:00 dyżurny z komisariatu w Markach został powiadomiony o pobiciu kierowcy miejskiego autobusu w rejonie przystanku Pustelnik. W tym samym czasie operator miejskiego monitoringu przekazał dyżurnemu, że już od dłuższego czasu obserwował 3 młodych mężczyzn w tym rejonie i widział ich jak wsiadali do autobus. Zauważył też, że pojazd stał przez dłuższy czas, po czym ci sami mężczyźni wybiegli z autokaru i udali się w rejon parku miejskiego, podając ich dokładne rysopisy i wygląd. Policjant dyżurny posiadając wiedzę na temat sprawców wraz kierownikiem ogniwa kryminalnego, oraz policjantem prewencji niezwłocznie udali się w rejon, gdzie mężczyźni ostatnio byli widziani. Obowiązki dyżurnego w tej wyjątkowej sytuacji przejęła policjantka prewencji.

Już po chwili funkcjonariusze zatrzymali 5 mężczyzn podejrzewanych o zaatakowanie kierowcy autobusu. Wszyscy zatrzymali byli w wieku od 14 do 17 lat. Cała piątka trafiła do miejscowego komisariatu. Niezwłocznie na miejsce zdarzenia udali się też policjanci wydziału dochodzeniowo-śledczego. 57-letni kierowca liniowego autobusu oświadczył, że na przystanku po otwarciu drzwi pojazdu został bez żadnego powodu opluty przez młodego osobnika który wsiadał do autobusu, gdy zwrócił mu uwagę niespodziewanie został uderzony kilkakrotnie w twarz przez dwóch innych młodzieńców w wyniku czego uszkodzeniu uległy jego okulary o wartości blisko 1000 złotych. Gdy on sam i inni pasażerowie próbowali zatrzymać sprawców, jeden z nich użył będącej na wyposażeniu pojazdu gaśnicy proszkowej co spowodowało zadymienie pojazdu duszącą substancją gaśniczą. Po otwarciu drzwi autobusu celem wypuszczenia pasażerów sprawcy zbiegli.

Dwóch zatrzymanych nieletnich po rozpytaniu w obecności rodziców zostało zwolnionych. Trzeci 16-letni Robert przyznał się do uczestnictwa w pobiciu kierowcy autobusu. Materiały sprawy wraz z jego przesłuchaniem zostały przesłane z wnioskiem o wszczęcie postępowania wyjaśniającego do sądu rodzinnego. Dwóch 17-latków Łukasz P. i Mateusz P. również przyznali się do zarzucanych im czynów. W trakcie zatrzymaniu funkcjonariusze przy tym drugim ujawnili dodatkowo substancje odurzające w postaci amfetaminy o wadze 1,10 grama. Obaj poddali się dobrowolnie karze w wymiarze, każdy z nich po 5 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, obowiązku naprawienia wyrządzonej szkodzie i dozorze kuratora.

mc/ts

 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.2 MB)

Powrót na górę strony