Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty dla kierowcy i pasażera śmiertelnego potrącenia 20-latka

Data publikacji 25.01.2011

Tylko kilka godzin zajęło funkcjonariuszom z komisariatu w Jadowie ustalenie sprawcy śmiertelnego potrącenia 20-latka w miejscowości Borki. Porzucone ciało chłopaka w przydrożnym rowie wypełnionym wodą odnalazła rodzina. Gdy policjanci namierzali kierowcę osobowego mercedesa, ten zdążył już wymienić w samochodzie uszkodzone elementy. Podczas zatrzymania 19-letni Mariusz S. tłumaczył funkcjonariuszom, że potrącił sarnę. Na wniosek policjantów i prokuratury sąd rejonowy w Wołominie zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy. Jeden z pasażerów mercedesa 17-letni Cezary M. usłyszał dodatkowo zarzuty nieudzielenia pomocy poszkodowanemu w wypadku chłopakowi. Wobec niego prokurator zastosował policyjny dozór.

W piątek późnym popołudniem 20-latek zadzwonił do swoich bliskich z informacją, że wraca do domu z uczelni. Gdy następnego dnia rano chłopak nie dotarł do miejsca zamieszkania oraz nie nawiązał żadnego kontaktu, rodzina powiadomiła o zaginięciu policję oraz sama rozpoczęła poszukiwana. W godzinach południowych w przydrożnym rowie wypełnionym wodą natrafili na ciało 20-latka.

Wezwani na miejsce funkcjonariusze z komisariatu w Jadowie, policjanci wydziału ruchu drogowego i technik kryminalistyki zabezpieczyli i zebrali wszystkie ślady. Wstępne oględziny ciała chłopaka wskazywały, że mógł zostać potrącony przez samochód. Policjanci szczegółowo przyjrzeli się też ujawnionym częściom i elementom karoserii samochodu. Ich oględziny i analiza wskazywały, że mogą pochodzić ze starszego modelu osobowego mercedesa. Posiadając tak szczątkowe informacje funkcjonariusze postanowili sprawdzić wszystkie okoliczne punkty sprzedaży używanych części samochodowych. Ten trop okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

Kilka godzin później policjanci z Jadowa już posiadali informacje o samochodzie i osobie, która kupowała używane części do osobowego mercedesa. Funkcjonariusze udali się do miejsca zamieszkania 19-letniego Mariusza S. Młodzieniec by wyraźnie zaskoczony wizytą policjantów. Oględziny zaparkowanego w garażu mercedesa od razu wskazały, że poszczególne elementy nadwozia, w tym szyba przednia, reflektor, kierunkowskaz i zderzak zostały wymienione. Uszkodzone elementy znajdowały się również w garażu. Chłopak oświadczył, że uszkodzenia powstały w wyniku potrącenia sarny.

Te wyjaśnienia Mariusza S. były dla policjantów mało wiarygodne. Podczas przesłuchania 19-latek przyznał się do kierowania samochodem, potrącenia młodego chłopaka i pozostawienia poszkodowanego bez pomocy. Funkcjonariusze ustalili również dane osobowe pasażerów, którzy byli w samochodzie w trakcie zdarzenia drogowego. Wobec jednego z nich 17-letniego Cezarego M. prokurator rejonowy w Wołominie zastosował policyjny dozór. Młodzieniec usłyszał zarzuty nieudzielenia pomocy poszkodowanemu w wypadku 20-latkowi.

Zebrany materiał dowodowy oraz przesłuchania i zeznania świadków pozwoliły policjantom i prokuraturze na złożenie do sądu rejonowego w Wołominie wniosku o tymczasowe aresztowanie Mariusza S. w związku ze spowodowaniem wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Sąd wniosek rozpatrzył pomyślne stosując areszt na okres 3 miesięcy wobec 19-latka. Teraz może mu grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

ea/ts

Powrót na górę strony