Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudził 1.5 mln złotych i próbował zdobyć kolejne 1,5 mln

Data publikacji 03.12.2010

Najpierw wyłudził 1,5 mln złotych podatku VAT. Na tym jednak nie poprzestał. Kilka dni temu próbował wyłudzić w jednym z banków w Warszawie kolejne 1,5 mln złotych. Wpadł w zasadzkę przygotowaną przez policjantów z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą stołecznej policji. Zatrzymany szef grupy przestępczej usłyszał już zarzuty, a sąd aresztował go na 3 miesiące.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą stołecznej policji od pewnego czasu prowadzą pod nadzorem prokuratury okręgowej w Siedlcach śledztwo przeciwko Jerzemu P. podejrzanemu o kierowanie grupą przestępczą. Jak wynika z materiałów zebranych w sprawie, jej członkowie w lipcu i sierpniu 2005 r. podrobili dokumenty pewnej spółki budowlanej. Na podstawie sfałszowanych dokumentów założyli w banku rachunek dla tej spółki, a następnie złożyli w urzędzie skarbowym NIP aktualizujący zmianę rachunku bankowego, wszystko po to, by na to właśnie konto zostało przelane 1,5 mln złotych zwrotu podatku VAT. Sprawcy wypłacili środki 31 sierpnia 2005 r.

Podjęte wówczas czynności doprowadziły do zatrzymania 7 członków grupy przestępczej (6 mężczyzn i kobiety). Wszyscy usłyszeli zarzuty. Sąd aresztował ich wtedy na 3 miesiące. Na wolności nadal jednak pozostawał szef grupy 57-letni Jerzy P. Mężczyzna ukrywał się przed organami ścigania. Prokurator wystawił więc za nim list gończy. Na jego ślad natrafiono w połowie listopada. Jerzy P. wpadł w ręce stołecznych funkcjonariuszy, gdy próbował wyłudzić w warszawskim banku kolejne 1,5 mln złotych. Został zatrzymany. Usłyszał zarzuty oszustwa, a sąd rejonowy w Siedlcach na wniosek prokuratury okręgowej w Siedlcach zastosował wobec niego trzymiesięczne tymczasowe aresztowanie. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

 

ak

Powrót na górę strony