Aktualności
-
UWAGA! Przedłużenie obowiązywania 3 stopnia alarmowego CHARLIE-CRP
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) do 29.02.2024 r. do godz. 23:59.
Dodano: 04.12.2023 -
Przedłużenie obowiązywania stopni alarmowych do 29 lutego 2024 r.
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe: 3. stopnia CHARLIE-CRP, 2. stopnia BRAVO na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Stopnie będą obowiązywały do 29 lutego 2024 r.
Dodano: 04.12.2023 -
Nie każdy Spam to Scam, ale każdy Scam to Spam
Różni je jedna litera w środku i przeznaczenie. Scam jest odmianą spamu i może nieźle nam w życiu namieszać. W dzisiejszych czasach zalewanie nas nieproszoną korespondencją e-mailową, SMS-ową lub telefonami, to prawdziwe utrapienie. Nie wszystko trafia do folderów ze spamem, a czyszczenie poczty z niechcianych wiadomości potrafi zająć sporo czasu. Wysyłanie ludziom różnych wiadomości wbrew ich woli stało się nagminne. Spam i scam to również narzędzia wykorzystywane przez cyberprzestępców.
Dodano: 01.12.2023 -
Policjanci w relacji z osobami ze spektrum autyzmu
Rozpoznanie ludzkich zachowań – może nie diagnoza tak fachowa, jaką mógłby postawić lekarz czy inny specjalista, ale umiejętne podejście do świadka, zatrzymanego, osoby zaginionej czy też osoby legitymowanej, to jeden z elementów profesjonalnego przeprowadzenia policyjnych czynności. Porady, jakie przedstawimy w tym materiale – dotyczyć będą przede wszystkim swoistego algorytmu czynności postępowania z osobami ze spektrum autyzmu, a także tego – na co należy zwrócić uwagę podczas interwencji, mając na uwadze, że zachowania takich osób mogą objawiać się atakiem paniki, napadem płaczu, wybuchem złości, a niekiedy też wycofaniem i zamknięciem się w sobie. Aby przeprowadzić czynność właściwie, postarać się nawiązać komunikację, zapewnić pomoc i nie dostarczyć niepotrzebnego stresu każdej ze stron, warto być przygotowanym. Pamiętajmy, że autyzm to nie choroba, a stan objawiający się nadwrażliwością na różne bodźce.
Dodano: 30.11.2023 -
Zima za kółkiem, czyli dekalog bezpiecznego kierowcy
Zmieniające się warunki pogodowe znacznie utrudniają jazdę i sprzyjają powstawaniu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Opady śniegu, deszczu, gołoledź czy poranne przymrozki, to zjawiska pogodowe, które powinniśmy uwzględnić, prowadząc pojazd w najbliższych tygodniach. Dostosowanie prędkości, uwzględnienie dłuższego czasu na dojazd do obranego celu, czy zwiększona uwaga na to, co dzieje się przed i za nami, mogą niejednokrotnie stanowić o naszym życiu lub zdrowiu, jako uczestników ruchu drogowego.
Dodano: 28.11.2023 -
I Konferencja dla Cyberdojrzałych
Bank Pocztowy i Komenda Stołeczna Policji zapraszają na I Konferencję dla Cyberdojrzałych poświęconą tematyce bezpieczeństwa.
Dodano: 15.11.2023 -
Nowoczesne metody płatnicze
Widok telefonu przykładanego do terminala płatniczego raczej już nikogo nie dziwi, ale płatność zegarkiem czy przy pomocy innych gadżetów płatniczych może wciąż budzić zaciekawienie. Płatności mobilne stały się codziennością dla wielu osób. Dzięki nim możemy swobodnie dokonywać transakcji bez konieczności posiadania gotówki czy sięgania po kartę płatniczą – telefon zawsze jest pod ręką.
Dodano: 15.11.2023 -
Etyka w Policji
Dlaczego to ważne, aby w ogóle rozmawiać na temat etyki w Policji? Czym jest policyjna sieć pełnomocników ds. ochrony praw człowieka? Jakie nowe rozwiązania za jej sprawą wdrożono w całej Policji? Jakich zmian być może wymaga jeden z trwalszych aktów tej instytucji? Jaka jest rola pełnomocników podczas demonstracji czy manifestacji? Jakie rozwiązania ochrony praw człowieka w policji przyjęto w innych krajach oraz jaka jest historia zarządzenia nr 805 w sprawie „Zasad etyki zawodowej policjanta”, której 20. rocznicę podpisania obchodzimy w tym roku – opowiada mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz, Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka w policyjnym podcaście #WspólnieBezpieczni.
Dodano: 13.11.2023 -
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości
11 listopada br. w całym kraju odbywają się uroczyste obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbyły się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O bezpieczeństwo świętujących w całym kraju dbają policjanci. W obchodach Narodowego Święta Niepodległości policjantów i pracowników Policji reprezentował Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wraz z Zastępcami.
Dodano: 11.11.2023 -
Czasowy zakaz noszenia broni na obszarze miasta stołecznego Warszawy i miasta Wrocławia
W dniu 11 listopada 2023 r. będzie obowiązywał czasowy zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym na obszarze miasta stołecznego Warszawy i miasta Wrocławia. Zakaz został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 listopada 2023 r., ogłoszonym w Dzienniku Ustaw z dnia 9 listopada 2023 r., pod pozycją 2439.
Dodano: 10.11.2023 -
Szanowne Panie, Szanowni Panowie - Pracownicy Policji
Mam wielki zaszczyt złożyć wszystkim Państwu serdeczne życzenia z okazji Dnia Służby Cywilnej obchodzonego 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości. Mija właśnie 15 lat od kiedy Komenda Stołeczna Policji jako pierwsza jednostka w kraju rozpoczęła organizowanie uroczystości honorujących wszystkich cywilnych pracowników Policji, zarówno służby cywilnej, jak i spoza korpusu.
Dodano: 10.11.2023 -
Webinarium CEDUR „Oszustwa z wykorzystaniem wizerunku Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego - jak działają oszuści i jak się przed nimi chronić”.
W dniu 23 listopada 2023 roku odbędzie się webinarium skierowane do seniorów oraz osób opiekujących się seniorami, czyli najbardziej narażonych na działania cyberprzestępców podszywających się pod pracowników Urzędu KNF oraz innych instytucji finansowych.
Dodano: 09.11.2023
Jednostki terenowe
- Powiaty
- Dzielnice
Polecamy
-
INFORMACJA DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH
Zgodnie z ustawą o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. z 2011 r. Nr 209, poz. 1243 z późn. zm.), organy administracji publicznej są zobowiązane do zapewnienia realizacji usługi pozwalającej na komunikowanie się z osobami doświadczającymi trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się. Osoby te, zwane „osobami uprawnionymi” w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.) mają prawo do korzystania z bezpłatnej usługi polegającej na załatwieniu sprawy z pomocą tłumacza języka migowego.
-
Przed opuszczeniem pociągu prosimy pamiętać o zabraniu bagażu
Ten komunikat usłyszymy codziennie podczas korzystania z komunikacji warszawskiego metra. Tuż przed zatrzymaniem się pociągu na peronie, lektor informuję nas w języku polskim i angielskim, o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na swój bagaż oraz pozostawione bez opieki przedmioty innych pasażerów.
-
Pierwsza pomoc. Część 1: Apteczka samochodowa
Rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych zasadom udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia życia. Udzielanie pomocy jest obowiązkiem prawnym i moralnym każdego człowieka (a w przypadku policjanta również obowiązkiem służbowym). Warto wiedzieć jak zachować się, gdy jesteśmy świadkami wypadku i jak pomóc poszkodowanym. Zaniechanie działania z prawnego punktu widzenia wiąże się z odpowiedzialnością karną. Pierwszy z cyklu artykuł poświęcamy dodatkowemu wyposażeniu naszego auta, czyli apteczce samochodowej.
-
INFORMACJA DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH
Zgodnie z ustawą o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. z 2011 r. Nr 209, poz. 1243 z późn. zm.), organy administracji publicznej są zobowiązane do zapewnienia realizacji usługi pozwalającej na komunikowanie się z osobami doświadczającymi trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się. Osoby te, zwane „osobami uprawnionymi” w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.) mają prawo do korzystania z bezpłatnej usługi polegającej na załatwieniu sprawy z pomocą tłumacza języka migowego.
-
Czy wiesz, że?
Czy wiesz, że podczas przeszukania Twojego mieszkania masz prawo do obecności przy tej czynności osoby przez Ciebie wskazanej?