Aktualności

Przed opuszczeniem pociągu prosimy pamiętać o zabraniu bagażu

Data publikacji 19.07.2017

Ten komunikat usłyszymy codziennie podczas korzystania z komunikacji warszawskiego metra. Tuż przed zatrzymaniem się pociągu na peronie, lektor informuję nas w języku polskim i angielskim, o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na swój bagaż oraz pozostawione bez opieki przedmioty innych pasażerów.

W ubiegłym roku policjanci z warszawskiego metra zostali 36 – krotnie wezwani do bezpańskich paczek, toreb i innych bagaży pozostawionych na terenie metra. Każdorazowo działania odpowiednio przeszkolonych policjantów, zmierzały do dokonania sprawdzenia przedmiotu pod kątem minersko - pirotechnicznym i określenia prawdopodobieństwa wystąpienia potencjalnego zagrożenia. W tym miejscu warto zaznaczyć, że każde takie zgłoszenie traktowane jest przez Policję oraz służby metra warszawskiego z największą powagą.

Dlaczego to takie ważne? Oczywiście bezspornie najistotniejszym aspektem w tego typu sytuacjach staje się ochrona życia i zdrowia pasażerów przed konsekwencjami zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Natychmiastowa ewakuacja stacji metra oraz wstrzymanie ruchu pasażerskiego na danym odcinku, to tylko część procedur determinowanych odnalezieniem przedmiotu pozostawionego bez opieki. Nie da się jednak ukryć, że utrudnienia w ruchu pociągów metra warszawskiego, spowodowane pozostawieniem bagażu bez opieki, mają także swoje konsekwencje w postaci zburzonego harmonogramu codziennych czynności i zadań realizowanych przez pasażerów podziemnej komunikacji.

W pogoni za czasem, szczególnie w godzinach komunikacyjnego szczytu, dla wielu tysięcy pasażerów brak możliwości skorzystania z metra stanowi nie lada utrudnienie. Przecież każdy z nas podróżuje najczęściej w jakimś celu. Miejmy więc na uwadze, że pozostawienie swojego bagażu, głównie powodowane roztargnieniem, wpływa w znacznym stopniu na rozbicie planu dnia u wielu tysięcy pasażerów.

Pamiętajmy o tym podróżując wszystkimi środkami komunikacji miejskiej: metrem, tramwajem czy autobusem, ale także na dworcach kolejowych i lotnikach oraz podczas pobytu w galeriach handlowych.

ac

Powrót na górę strony