Pierwsza pomoc
Rozmiar czcionki
-
Postępowanie z osobą nieprzytomną
Utrata przytomności to stan zagrożenia życia. Najczęściej jest efektem urazu, wstrząsu lub stanu chorobowego. W jej następstwie może dojść do niedrożność dróg oddechowych na skutek zablokowania ich językiem, ciałem obcym lub treścią żołądka powodując bezdech, a po kilkudziesięciu sekundach zatrzymanie krążenia. Dlatego umiejętność udzielenia pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej jest niezwykle ważna. Przedstawiamy zatem podstawowe czynności, które powinien podjąć każdy z nas w przypadku rozpoznania utraty przytomności.
Dodano: 23.07.2014 -
Zabezpieczenie miejsca zdarzenia i ocena stanu osoby poszkodowanej
Każdy może znaleźć się w sytuacji, w której od niego będzie zależało nie tylko zdrowie, ale i życie drugiego człowieka. Najgorsza w takich sytuacjach jest bezradność. Tylko znajomość podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy pomoże nam opanować zdenerwowanie, umożliwi rzeczową ocenę sytuacji oraz ułatwi rozpoznanie zagrożeń.
Dodano: 23.07.2014 -
Apteczka samochodowa
Zgodnie z zapowiedzią rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych zasadom udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia życia. Udzielanie pomocy jest obowiązkiem prawnym i moralnym każdego człowieka (a w przypadku policjanta również obowiązkiem służbowym). Zaniechanie działania z prawnego punktu widzenia wiąże się z odpowiedzialnością karną. Pierwszy z cyklu artykuł pragniemy poświęcić apteczce samochodowej.
Dodano: 23.07.2014 -
Stołeczne eliminacje do II Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy
Zgodnie z założeniami regulaminu, głównym celem tej ogólnopolskiej imprezy jest podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz upowszechnianie idei i zasad udzielania pierwszej pomocy, a jej uczestnikami policjanci realizujący podstawowe zadania w służbach prewencyjnych, posiadający aktualne uprawnienia ratownika wynikające z Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W tym roku udział wzięło 14 drużyn - o trzy więcej, niż podczas pierwszej edycji.
Dodano: 28.05.2014 -
Jak udzielić pierwszej pomocy ofierze mrozu?
Każdej zimy wiele osób umiera z wychłodzenia organizmu. Tymczasem wiele z nich można uratować, udzielając choćby podstawowej, pierwszej pomocy. Jak to zrobić, wyjaśniają nasi specjaliści z Zespołu ds. Pierwszej Pomocy.
Dodano: 10.12.2013 -
Stołeczne eliminacje do I Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy
Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym włączyła Policję w system Państwowego Ratownictwa Medycznego jako służbę powołaną do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Dlatego też coraz większa liczba funkcjonariuszy przechodzi specjalistyczne szkolenie, które kończy się uzyskaniem tytułu ratownika. W ostatni piątek 11 stołecznych par patrolowych rywalizowało w eliminacjach do pierwszych zawodów ratowników policyjnych.
Dodano: 29.04.2013 -
Obowiązki policjanta w zakresie udzielania pierwszej pomocy
Podstawowymi zasadami w ratownictwie są -„Działaj tak, aby ratując nie zaszkodzić.”; „Rób tylko to, co konieczne.” Przestrzegając tych zasad nie powiększymy istniejących już urazów, a nasze opanowanie da szansę ratowanemu na przeżycie. Nawet najbardziej fachowa pomoc jest bezużyteczna, jeżeli jest spóźniona. Pierwsza pomoc może okazać się najważniejszym ogniwem w tzw. „łańcuchu przeżycia”.
Dodano: 02.10.2011