Czy istnieje możliwość uczenia się jazdy pod opieką osoby posiadającej prawo jazdy?
"Zapisałam się na kurs prawa jazdy i zaliczyłam bardzo dobrze test z wiedzy teoretycznej i znajomości przepisów prawa o ruchu drogowym i mogę już rozpocząć praktyczną naukę jazdy samochodem, dlatego chciałam się dowiedzieć, czy istnieje możliwość uczenia się jazdy (po obrzeżach Warszawy) bez prawa jazdy ale pod opieką męża posiadającego prawo jazdy, przestrzegającego przepisów o ruchu drogowym, w celu lepszego, praktycznego przygotowania się do egzaminu na prawo jazdy?"
Warunki, w jakich powinna odbywać się nauka jazdy kandydata na kierowcę określa art. 87 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 z późn. zm.). Wskazany przepis określa jednoznacznie, iż szkolenie nauki jazdy może odbywać się tylko odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem instruktora. Szczegółowe zasady dotyczące szkolenia kandydatów na kierowcę określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz. U. z 2005 r., Nr 217, poz. 1834 z późn. zm.).
Dlatego też kierowanie pojazdem przez osobę (kandydata na kierowcę) nie posiadającą uprawnień do kierowania przy niespełnieniu powyższych uwarunkowań dotyczących zasad i metod prowadzenia szkolenia nauki jazdy, stanowić będzie wykroczenie określone w art. 94 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2007 r., Nr 109, poz. 756). Wykroczenie to zagrożone jest grzywną w wysokości 500 zł.
Informuję ponadto, że zgodnie z dyspozycją art. 96 § 1 ust. 2 cytowanego wyżej kodeksu - właściciel, posiadacz lub użytkownik pojazdu, który dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę nie mającą wymaganych uprawnień podlega karze grzywny w drodze mandatu karnego w wysokości 300 zł.