Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

SEKCJA PROFILAKTYKI SPOŁECZNEJ

10 LAT SEKCJI PROFILAKTYKI SPOŁECZNEJ WYDZIAŁU RUCHU DROGOWEGO KSP

Już 10 lat w strukturze Wydziału Ruchu Drogowego KSP funkcjonuje Sekcja Profilaktyki Społecznej. Do jej najważniejszych zadań należy propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, m.in. poprzez prowadzenie działań profilaktycznych mających na celu uświadomienie uczestnikom ruchu zagrożeń wynikających z poruszania się po drogach.

Historia profilaktyki w warszawskiej „drogówce” sięga 1956 roku, kiedy to przy dwóch kompaniach ruchu drogowego Milicji Obywatelskiej w Warszawie funkcjonowali inspektorzy do spraw profilaktyki. Przez lata ta dziedzina miała burzliwe dzieje: była zapominana i przywracana. Jednak świadomość jej ogromnego wpływu na kształtowanie pozytywnych postaw w ruchu drogowym, a przez to ograniczanie liczby wypadków drogowych i ich ofiar, doprowadziły do stworzenia od podstaw w dniu 1 grudnia 2008 roku Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Kierownikiem od początku jest podinsp. Marzena Gomołowska-Domańska. Sekcja na początku działalności liczyła 6 policjantów, których zobowiązano, między innymi, do inicjowania i prowadzenia działań profilaktycznych mających na celu uświadomienie jak największej liczbie uczestników ruchu drogowego zagrożeń wynikających z poruszania się po drogach. Zadania do dnia dzisiejszego się nie zmieniły i pomimo, że liczba policjantów w sekcji została zwiększona do 11 – pracy wciąż nie brakuje.

Profilaktyka i edukacja to najważniejsze elementy podejmowanych przez sekcję przedsięwzięć w ostatniej dekadzie. Od początku działalności policjanci przeprowadzili 4713 spotkań w przedszkolach i 9946 zajęć w szkołach podstawowych. W sumie uczestniczyło w nich w prawie 350.000 dzieci, które otrzymały podstawową wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa na drogach.

Jak wynika z tego zestawienia, większość spotkań skierowanych było do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, bo to oni są najbardziej narażeni na udział w wypadkach drogowych. Edukacja od najmłodszych lat i  uświadamianie im roli, jaką pełnią na drodze zwiększa ich bezpieczeństwo jako pieszych czy rowerzystów już dziś, a w dłuższej perspektywie z pewnością wpłynie na trwałą poprawę stanu bezpieczeństwa na warszawskich ulicach.

Ale nie tylko najmłodsi byli podmiotem działań profilaktyczno-edukacyjnych w ostatnich latach. Organizowano również spotkania z młodzieżą i dorosłymi. Policjanci brali udział w 4412 innych spotkaniach promujących zasady bezpieczeństwa na drogach. To przede wszystkim festyny i imprezy plenerowe oraz szkolenia z motorniczymi Tramwajów Warszawskich, kierowcami Miejskich Zakładów Autobusowych i strażnikami Straży Miejskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przeprowadzane przez funkcjonariuszy sekcji egzaminy na kartę rowerową. W ciągu 10 lat policjanci sprawdzili wiedzę i umiejętności aż 4.421 egzaminowanych.

Policjanci nie ustają w poszukiwaniu coraz nowszych metod dotarcia do szerokiego grona odbiorców. Na początku działalności sekcji została podpisana Europejska Karta Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W trakcie zajęć edukacyjnych policjanci wykorzystują dwa mobilne miasteczka ruchu drogowego, dwa zestawy edukacyjne „autochodzik”, symulator jazdy samochodem, salę profilaktyki, liczne prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne. Ponadto współpracują z wieloma podmiotami działającymi na rzecz bezpieczeństwa takimi jak: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie, fundacja „Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego” i wiele innych.

Należy zwrócić również uwagę, że w kalendarz warszawskich działań profilaktycznych na stałe wpisały się już festyny rodzinne organizowane przez policjantów Sekcji Profilaktyki Społecznej WRD KSP w siedzibie przy ul. Karolkowej 46 takie jak "Dzień Matki i Dziecka" oraz "Mikołajki w ruchu drogowym".

Wzrost świadomości na temat zagrożeń w ruchu drogowym wśród jego uczestników, a więc pieszych, rowerzystów i kierujących, kształtowanie wśród nich bezpiecznych zachowań oraz propagowanie wiedzy z zakresu prawa o ruchu drogowym, poprzez podejmowanie działań profilaktycznych z pewnością zapobiega wielu zdarzeniom drogowym i w znaczący sposób wpływa na poprawę bezpieczeństwa.

tekst: asp. szt. Paweł Przestrzelski
          SPS WRD KSP

 

Powrót na górę strony