Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"NIE PROWADZĘ PO ALKOHOLU"

Data publikacji 11.02.2014

Miniony 2013 rok - to 3776 ujawnionych przez policjantów nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego na terenie Warszawy i przyległych powiatów. Utrzymująca się od 2008 tendencja tego zjawiska wśród kierujących pojazdami spowodowała, że na terenie działania Komendy Stołecznej Policji zorganizowane zostaną działania kontrolno-prewencyjne pn. "Nie prowadzę po alkoholu".

W 2013 roku, nietrzeźwi kierujący uczestniczyli w 83 wypadkach drogowych co stanowi 3,9 % ogółu wypadków, w których śmierć poniosły 23 osoby a 105 osób odniosło obrażenia ciała.

Celem prwadzonych działań jest:

  • wyeliminowanie z ruchu drogowego jak największej liczby kierujących pojazdami, znajdujących się pod wpływem alkoholu lub/i środków niedozwolonych,
  • wyrobienie przeświadczenia wśród użytkowników dróg o intensywności działań, jak i poza nimi oraz nieuchronności i odpowiedziałności za działania sprzeczne z prawem,
  • brak przyzwolenia i tolerancji społeczeństwa do kierowania pod wpływem alkoholu,
  • zminimalizowanie zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego,  a tym samym tragicznych konsekwencji towarzyszącym tym zdarzeniom.

Wzmożone kontrole stanu trzeźwości w ramach działań  "Nie prowadzę po alkoholu", zostaną rozpoczęte w  lutym 2014 roku i będą kontynuowane do dnia 31 grudnia 2014 roku. Oprócz policjantów garnizonu stołecznego, uczestniczyć w nich będą również funkcjonariusze: straży miejskich/gminnych, Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz pracownicy: Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, Mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego oraz Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CENARD).

Prowadzonym działaniom towarzyszyć będzie - przy wsparciu instytucji kościelnych oraz środków masowego przekazu - szeroko zakrojona edukacja publiczna na temat ryzyka i zagrożeń  jakie niesie za sobą prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu.

Przypominamy, że oprócz konsekwencji prawnych - są również konsekwencje społeczne, które dotykają nie tylko samych sprawców i ich najbliższych, ale również rodziny  i najbliższych poszkodowanych osób, które poniosły śmierć lub zostałe ranne w wypadkach drogowych z udziałem nietrzeźwych.

Powrót na górę strony