Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypadek na Puławskiej/Pileckiego

Data publikacji 14.08.2013

W dniu 12.08.2013 r. około godziny 20.35 na ul. Puławskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Pileckiego i Poleczki doszło do zderzenia się dwóch pojazdów osobowych marki Volvo i Hyundai , gdzie rannych zostało sześć osób - w tym 11 miesięczne dziecko, które wypadło z pojazdu na pas rozdzielający jezdnię.

Musimy pamiętać, że jedną z podstawowych przyczyn wysokiej śmiertelności i urazowości ofiar wypadków drogowych jest między innymi naruszanie przepisów dotyczących obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewozu dzieci oraz ich  nieprawidłowe stosowanie. Bardzo ważne jest aby oprócz samego zapięcia pasów bezpieczeństwa i zamocowania „fotelika” - wiedzieć jak je prawidłowo zamocować i ułożyć  żeby spełniły swoją rolę i chroniły w razie wypadku.

 

 

Jednym z priorytetowych zadań policji, jest między innymi ograniczanie tego zjawiska oraz uświadamianie uczestnikom ruchu drogowego jak ważne jest korzystanie z biernych środków bezpieczeństwa pojazdów. Policjanci warszawskiej drogówki w trakcie codziennej służby przeprowadzają  kontrole ukierunkowane na ujawnianie wykroczeń polegających na nieprzestrze-ganiu obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci. Prowadzą również działalność profilaktyczną  skierowaną do dzieci, młodzieży i dorosłych w celu uświadomienia jak ważne jest ich prawidłowe stosowanie – nawet na niewielkim odcinku drogi jaki zamierzamy pokonać.

PAMIĘTAJMY !!!

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym stanowi, że:

Art. 39. 1.Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasybezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

1) osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;

2) kobiety o widocznej ciąży;

3) kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera;

4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;

5) policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, inspektora kontroli skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;

6) funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;

7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;

8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;

9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasybezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką, autobusem, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, o którym mowa w art. 36 ust.2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.),pojazdem Policji, Straży Granicznej lub Straży Gminnej (Miejskiej).

Powrót na górę strony