Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga kierowcy ciężarówek niestosujący się do obowiązujących zakazów w Warszawie

Data publikacji 17.12.2012

Pomimo prowadzonych przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KSP czynności kontrolnych egzekwujących zakaz ruchu pojazdów ciężarowych na warszawskich ulicach, wciąż napływają informacje o lekceważeniu przez kierujących istniejącego oznakowania. Dlatego też zostały podjęte działania kładące nacisk na tego typu wykroczenia, ukierunkowane na eliminację zachowań sprzecznych z prawem.

W dniu 31 października 2006 r. Prezydent m.st. Warszawy wydał Zarządzenie Nr 4013/2006 w sprawie ograniczeń w ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton. Określono w nim, że z dniem 2 listopada 2006 r. na terenie m.st. Warszawy w godz. 7:00-10:00 oraz 16:00-20:00, wprowadzony zostaje na warszawskich ulicach zakaz ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton. Wprowadzony zakaz ruchu nie dotyczy pojazdów z identyfikatorem C-16, którego wydawanie powierzono Zarządowi Dróg Miejskich
w Warszawie.

Należy przy tym wskazać, że niezależnie od wprowadzonego zakazu, na terenie miasta wyznaczone są strefy, w których obowiązują całodobowe zakazy poruszania się pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 10 oraz 5 ton. Podobnie jak w przypadku pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu 16 ton, również i w tym przypadku ruch pojazdów reglamentowany jest identyfikatorami o symbolu C5 i C10 (pod znakiem drogowym zakazu umieszczona jest tabliczka z napisem: „nie dotyczy pojazdów z identyfikatorem C5 lub C10”).

Głównymi celami podjętych działań jest:

  • Zapewnienie płynności w ruchu drogowym na głównych ciągach komunikacyjnych m.st. Warszawy w godzinach wzmożonego ruchu pojazdów. 
  • Skierowanie ruchu ciężarowego, w tym tranzytowego, na drogi alternatywne (drogi krajowe nr 50, 62 oraz 60). 
  • Egzekwowanie przepisów ruchu drogowego i wyrobienia wśród kierujących pojazdami ciężarowymi, poczucia nieuchronności kary za działania sprzeczne z prawem oraz intensywności działań uprawnionych organów, zarówno w czasie działań, jak i poza nimi. 
Powrót na górę strony