Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne drogi Europy

Data publikacji 21.01.2011

Wizyta policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji w Niemczech i Norwegii to realizacja już drugiego projektu w ramach programu UE Leonardo da Vinci: "Bezpieczne drogi Europy - wypracowanie wspólnego systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego wg zaleceń UE”. 6-osobowe grupy w ramach tygodniowej wymiany omawiały zagadnienia dotyczące podnoszenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ujednolicenia form i metod wykonywanych obowiązków służbowych przez policjantów Unii Europejskiej.

W Norwegii warszawskich policjantów gościła National Mobile Police (NMP) z siedzibą w Stavern. Funkcjonariusze podczas wizyty zostali zapoznani ze strukturą norweskiej policji, jak również technikami pracy policjantów policji drogowej pełniących służbę zarówno na terenie stolicy Oslo jak i poza miastem. Zrealizowany w NMP program zakładał możliwość zapoznania się policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KSP z kwestiami dotyczącymi dziedzin priorytetowych dla policjantów stołecznej drogówki, m.in.: z problemem monitorowania i nadzoru nad ruchem drogowym, w szczególności ze sposobami zwalczania najbardziej niebezpiecznych wykroczeń, takich jak: jazda z nadmierną prędkością, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz kierowanie pod wpływem alkoholu, naruszenia przepisów dotyczących transportu drogowego oraz metody pracy przy likwidacji skutków zdarzeń drogowych. Stołeczni funkcjonariusze mieli również możliwość uczestniczyć w pracy lokalnej drogówki na tzw. check – point'ach, gdzie w sposób kompleksowy kontrolowane były pojazdy zarówno osobowe, jak i transport drogowy.

W Niemczech warszawska drogówka zapoznała się z działaniami berlińskiej drogówki m.in. w zakresie długofalowych działań zmierzających do minimalizacji tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych poprzez działania profilaktyczne. Prowadzone one są przede wszystkim wśród osób należących do największej grupy ryzyka (dzieci w wieku szkolnym oraz osoby powyżej 60 lat). W celu zdiagnozowania efektywności działań profilaktycznych prowadzona jest analiza stanu bezpieczeństwa, która obejmuje ostatnie 3 lata. Na jej podstawie można zauważyć czy podjęte działania przynoszą oczekiwane efekty.

Istotną rolę w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego jest wsparcie policji berlińskiej przez lokalne media, które pełnią funkcję łącznika, pomiędzy mieszkańcami a policją, poprzez nagłaśnianie wszystkich działań prewencyjnych prowadzonych w Berlinie oraz przedstawiając wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym.

Dość szokującym, ale skutecznym pomysłem, jest umieszczenie przed siedzibą policji berlińskiej słupa ogłoszeniowego, na którym umieszczona jest aktualna liczba osób zabitych w wypadkach drogowych zaistniałych na terenie miasta. Liczba ta jest na bieżąco aktualizowana przez zespół profilaktyki policyjnej, a jej zadaniem jest oddziaływanie na świadomość mieszkańców Berlina – uczestników ruchu drogowego. Tablica zawiera imiona i nazwiska osób które zginęły w wypadkach drogowych, okoliczności wypadku i kategorii uczestnika-ofiary (kierowca, pieszy, rowerzysta, itp.). Dane te umieszczone są za zgodą rodzin ofiar, przekonanych, że to właśnie w ten sposób również i oni ograniczą nieszczęścia innych ludzi w przyszłości.
W poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym w dużej mierze zaangażowane są podmioty pozapolicyjne tj.: urzędy, szkoły, projektanci dróg. Jednym z nowatorskich rozwiązań, które jest systematycznie wprowadzane przez władze miasta, jest umieszczanie w sąsiedztwie szkól urządzeń bezpieczeństwa, informujące kierowców o prędkości z jaką poruszają się w rejonie przejścia dla pieszych w okolicy szkoły. W przypadku przekroczenia prędkości wyświetlany jest komunikat „Zwolnij!”, a w przypadku kiedy kierowca jedzie z prędkości dopuszczalną, wyświetlany jest napis „Dziękuję!”. 

Projekt został zakończony, ale zdobyte podczas wymian doświadczenia będą służyć w najbliższym czasie do:

  • Opracowania i przygotowania programów szkoleniowych na bazie których przeszkoleni zostaną funkcjonariuszy stołecznej drogówki;
  • Wypracowania nowych metod i sposobów pracy policji drogowych na rzecz bezpieczeństwa obywateli;

Współpraca z partnerami projektu na rzecz poprawy bezpieczeństwa na europejskich drogach będzie kontynuowana.

Każdy z uczestników otrzymał Certyfikat oraz dokument Europass Mobility. 

Powrót na górę strony