„Dwa kółka jedno życie” – policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KSP edukują młodzież
Bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego to jeden z najważniejszych obszarów działań profilaktycznych realizowanych przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. W okresie letnim szczególną uwagę zwracamy na bezpieczeństwo młodych uczestników ruchu drogowego, którzy coraz częściej korzystają z rowerów oraz hulajnóg elektrycznych.
Policjanci Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego KSP regularnie spotykają się z uczniami szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, prowadząc zajęcia edukacyjne dotyczące zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Podczas spotkań funkcjonariusze rozmawiają z młodzieżą o obowiązujących przepisach ruchu drogowego, zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać, a także o odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych osób.
Szczególną uwagę policjanci zwracają na bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, którzy coraz częściej korzystają z rowerów oraz hulajnóg elektrycznych. Przypominają również, że korzystanie z tych środków transportu wiąże się nie tylko z wygodą i aktywnością, ale również z koniecznością znajomości przepisów oraz zachowania szczególnej ostrożności.
Młodzi uczestnicy ruchu drogowego podczas spotkań dowiadują się między innymi gdzie można poruszać się rowerem i hulajnogą elektryczną oraz o obowiązujących wymaganiach dotyczących wieku i uprawnień do kierowania tymi pojazdami.
Zmiany w przepisach wprowadzone w 2026 roku zwiększyły wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowników hulajnóg elektrycznych. Przepisy nakładają obowiązek używania kasku ochronnego przez kierujących do 16 roku życia, a minimalny wiek aby kierować hulajnogą to ukończone 13 lat.