BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW NA DRODZE
W trosce o bezpieczeństwo seniorów, którzy stanowią jedną z najbardziej narażonych grup uczestników ruchu drogowego, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KSP wraz z przedstawicielami Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa Dzielnicy Bemowo zorganizowali spotkania edukacyjne. Miały one na celu uświadomienie seniorom zagrożeń związanych z poruszaniem się po drogach oraz przekazanie praktycznych wskazówek, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji.
Wraz z upływem czasu jak ludzie się starzeją, ich zdolności motoryczne i reakcje stają się ograniczone. U seniorów pojawiają się problemy ze wzrokiem, słuchem oraz orientacją przestrzenną. W rezultacie mogą mieć trudności z oceną odległości, szybkości nadjeżdżających pojazdów oraz z szybką reakcją na zmieniające się warunki drogowe. Ponadto seniorzy jako piesi, kierujący czy pasażerowie, są często bardziej narażeni na urazy w przypadku zdarzeń drogowych.
Dzięki regularnym spotkaniom edukacyjnym, seniorzy mają okazję zapoznać się z aktualnymi przepisami drogowymi, zasadami ruchu, ale także z poradami, które pomagają im poruszać się po drogach w sposób bezpieczny.
Zwrócono uwagę na:
- Przechodzenie przez jezdnię – przypomniano, aby korzystać z przejść dla pieszych,
a w przypadku przechodzenia poza przejściami, ustąpić pierwszeństwa kierującemu. - Noszenie odblasków – szczególnie ważne po zmroku, poza obszarem zabudowanym, kiedy widoczność pieszych jest ograniczona, odblaski znacznie zwiększają szansę na zauważenie pieszego przez kierowców.
- Zasada ograniczonego zaufania oraz szczególna ostrożność – nie należy wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, a przed wejściem na jezdnię upewnić się, że nadjeżdżający pojazd się zatrzyma.
Policjant zaznaczył również, że bezpieczeństwo seniorów to nie tylko prawidłowe zachowania pieszych. To od właściwego zachowania kierowców, większej uwagi na drogach, szczególnie w rejonach przejść dla pieszych, zależy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Dbanie o bezpieczeństwo seniorów to wspólna odpowiedzialność – zarówno ze strony
ich samych, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego!